انجمن های خودرو
راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن های خودرو (http://forum.pedal.ir)
+-- انجمن: متفرقه (http://forum.pedal.ir/Forum-%D9%85%D8%AA%D9%81%D8%B1%D9%82%D9%87)
+--- انجمن: بازار (http://forum.pedal.ir/Forum-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1)
+--- موضوع: راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%85%D9%88%D8%A8%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D9%88%D9%85)

صفحه‌ها: 1 2 3 4


راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم - elham - 2010-01-08

خرید اتوموبیل دست دوم، یكی از ریسك‌هایی است كه ممكن است هر كس در زندگی مرتكب شود. خریداران، گاه شیفته وضع ظاهری خودرو می‌شوند كه البته تاوان این زودباوری را با متحمل شدن زیان مالی خواهند داد. در‌ ‌این مطلب برخی نشانه‌های كلیدی كه به شما در خرید خودروی دست دوم كمك می‌كند، ذكر شده است:

1) به خوردگی و زنگ زدگی بدنه ماشین توجه كنید. راه تشخیص آن حركت دادن آهن ربا روی بدنه ماشین است .اگر آهن ربا به قسمت وسیعی از بدنه نچسبد، نشانگر آن است كه این قسمت به دلیل تصادف از بین رفته و با بتونه پر شده است. اگر قسمت‌های از‌ ‌بین رفته زیاد باشد ازخریدن ماشین صرف نظر كنید.

2) به همه جای ماشین به صورت‌ ‌عمودی فشار زیاد وارد كنید. در حالت طبیعی ماشین باید به شكل اولیه خویش بازگردد‌اما اگر ماشین شروع به لرزیدن كند، نشانگر آن است كه سیستم تعلیق خودرو نیاز به تعمیر دارد.

3) در و پنجره‌ها و در كاپوت و صندوق عقب را چك كنید و مطمئن شوید به راحتی باز و بسته می‌شوند و كلیدها راحت در قفل‌ها می‌چرخند.

4) پارگی‌ ‌صندلی‌ها را بررسی كنید و كفی ماشین را كنار بزنید. اگر قسمتی از كف ماشین زنگ زده باشد، به آن معناست كه آب زود به داخل ماشین نفوذ می‌كند‌.

5) برق‌ ‌ماشین، چراغ‌ها، راهنماها، بوق و آب پاش‌ها را به دقت بررسی كنید. اگر ضبط و امكانات دیگر روی ماشین نصب شده است آنها را نیز بررسی كنید.

6) به كیلومتر شمار نگاه كنید و مطمئن شوید با ظاهر ماشین مطابقت می‌كند. راننده معمولی در سال، ۱۲ هزار كیلومتر ماشین می‌راند اما خودرویی كه در خدمت شركت است، در سال ۴۰ هزار كیلومتر راه می‌پیماید. باید ظاهر خودرو با كیلومتر ثبت شده همخوانی داشته باشد زیرا به راحتی می‌توان كیلومتر شمار را‌ ‌دستكاری كرد.

7) موتور را بررسی كنید تا هر گونه علامت تعمیر را در آن‌ ‌بیابید. این علامت‌ها عبارتند از:روغن كاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات، تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور.

8) مكان‌هایی را كه آب به بیرون ترشح می‌كند، به دقت بررسی كنید. تعویض شیلنگ آب كار آسانی است اما اگر آب از رادیاتور ترشح كند باید آن را تعویض كنید و این كار هزینه سنگینی در بر دارد.

9) موتور را روشن كنید و‌ ‌بگذارید به آرامی‌حركت كند (بچرخد.) دیده شده است كه بعضی بنگاه داران متقلب، روغن غلیظ در موتور و جعبه دنده می‌ریزند تا مانع شنیده شدن صداهای ناهنجار موتور شوند.

10) میله اندازه گیری روغن را بررسی كنید. اگر روی آن خطوط راه‌راه مایل به‌ ‌خاكستری رنگ و یا قطرات آب دیدید، نشانه خرابی رینگ پیستون است.

11) در پوش‌ ‌كارتر را بر دارید به گونه ای كه از روغن پر شود. وجود بخار یا دود نشانگر خرابی‌ ‌بزرگ است و در این صورت باید موتور را تعویض كنید. بعد از اینكه موتور را ۵ دقیقه روشن گذاشتید، اگر دود سیاه از اگزوز خارج شود، دلالت بر وقفه موقت كار كاربراتور دارد اما اگر دود آبی باشد، نشانگر این است كه كاربراتور باید با هزینه سنگینی تعمیر شود.

12) باتری را بررسی كنید، یعنی ابتدا چند دقیقه آن را روشن كنید و مطمئن شوید، بعد‌ ‌از آن موتور به راحتی روشن می‌شود‌ .‌فرمان را در سرازیری كه شیب آن تند و پر پیچ و خم است، امتحان كنید و مطمئن شوید صدایی از آن خارج نمی‌شود. در این حالت، ماشین باید در‌ ‌مسیر مستقیم با سرعت ۱۰۰ كیلومتر در ساعت حركت كند.

13) ترمزها را امتحان‌ ‌كنید. اگر مجبور باشید آن را تا آخر بكشید یا اگر ماشین هنگام ترمز گرفتن به این سو و آن سو‌ ‌مایل و یا صدایی از آن خارج شود، نیاز به تعمیر فوری دارد زیرا این مشكلات خطر جدی برای راننده به وجود می‌آورند.

14) به هر صدای غیر عادی داخل ماشین گوش‌ ‌كنید. اگر هنگام پیچیدن، از چرخ‌های جلو صدای بلندی شنیده شود، نشانگر وجود مشكل در سیستم‌ ‌كمك فنر خودرو است.

15) در سرعت زیاد ۵۰ (كیلومتر در ساعت) دست خود را از روی‌ ‌فرمان بردارید. اگر ماشین بلرزد و یا به این سمت و آن سمت كشیده شود یا از خط مستقیم‌ ‌خارج شود، فرمان نیاز به میزان شدن و تعمیر دارد.

16) و سرانجام قبل از اینكه تصمیم‌ ‌نهایی را برای خرید ماشین دست دوم بگیرید، بهتر است از یك كارشناس خودرو كمك بگیرید تا ماشین را به دقت بررسی كند.


ملاحظاتی در مورد خرید اتوموبیل دست دوم - admin - 2010-01-14

برای آن که خرید خودرو رویائی شما تبدیل به کابوس نشود ، ما در اینجا مهمترین نکته ها و اطلاعات در مورد خرید خودروهای دست دوم را در اختیارتان می گذاریم تا با اطمینان بیشتری خرید کنید.

اطلاعات: کسی که در مورد اتوموبیل دلخواهش اطلاعات کافی داشته باشد، هنگام خرید خودرو دست دوم شانس بیشتری دارد.

دیدن خودرو: تا حد ممکن سعی کنید همراه یک دوست برای دیدن اتوموبیل مورد نظرتان بروید. چهارچشم بهتر از دو چشم می بینید. اطلاعات تکنیکی مربوط به ماشین را که باید مورد توجه دهید می توانید در ستون بعدی مطالعه کنید. اگر به خودتان مطمئن نیستید که اشکالات فنی اتوموبیل را تشخیص دهید به فروشنده پیشنهاد کنید که ماشین در یک محل بی طرف، از جمله مراکز آزمایش خودروهای دست دوم مورد بررسی قرار گیرد. یک فروشنده خوب و مطمئن با چنین پیشنهادی مخالفت نخواهد کرد.

وضعیت نگهداری: خیلی خوب است که صاحب قبلی خودرو تمام سرویس ها و تعمیرات را در دفترچه مخصوص خودرو ثبت کرده باشد و همه ی صورت حساب های مربوطه را بتواند نشان بدهد. همچنین رسما بنویسد که در کیلومترشمار اتوموبیل تغییری نداده است. نگاهی به مدارک ارائه شده نشان می دهد که خودرو دلخواه شما تا چه حد به تغییرات تازه احتیاج دارد.

قرارداد جدید: مصر باشید که در قرارداد خرید همه اطلاعات مربوط به ماشین، شماره کیلومتر و تائید فروشنده مبتنی بر تصادفی نبودن ماشین گنجانده شده باشد. همچنین در قرارداد باید ذکر شده باشد که فروشنده باید مخارج تعمیرات احتمالی ماشین را بپردازد. پول کامل خودرو را وقتی بپردازید که مدارک ماشین و کلید آن را دریافت کرده باشید. بعد از معاینه دقیق خودرو ، حتما سوار شوید و یک دور بزنید!

نقاط مشکل ساز در خودروهای دست دوم:

1- روغن ریزی: قطرات روغن در زیر موتور یا جعبه دنده نشان دهنده ی روغن ریزی اتوموبیل است و می تواند مخارج بالائی را به دنبال داشته باشد.
2- تسمه موتور: بپرسید که آیا تسمه موتور در زمانی که از طرف کارخانه پیش بینی شده بوده، عوض شده است یا نه. چنانچه این کار در موعد مقرر انجام نشده باشد ممکن است به خسارت جدی موتور منجر شود!
3- رادیاتور: آیا درجه حرارت آب درست است؟ اگر درست نباشد نشانه یک قطعه یا قسمت خراب است. همه شلنگ ها را امتحان کنید که منفذی نداشته و خیس نباشد.
4- چراغ ها و لامپ ها : آیا همه چراغ ها روشن می شوند؟ شیشه چراغ ها سالمند یا ترک دارند؟ اگر در پشت شیشه چراغ ها در داخل بخار جمع شده باشد، حتما باید تعویض شوند.
5- شیشه جلو : سنگ ریزه ها و اشیاء دیگری که به شیشه ها می خورند فقط آن را خط نمی اندازند بلکه باعث ترک هایی می شوند که در نتیجه باید شیشه را به طور کلی عوض کرد.
6- ترمزها: لقمه ترمز ها را با چراغ قوه بازرسی کنید. آیا زنگ زدگی دیده می شود؟ چنانچه لقمه ترمزها خیلی سابیده شده باشند، خرج زیادی رو دست شما می گذارند.
7- رینگ ها: رینگ های تغییر شکل یافته چرخ ها می توانند نتیجه اشکالاتی در سیستم چرخ ها و فرمان ماشین باشند.
8- شاسی، گلگیرها و درها: اگر در زیر ماشین جایی جوش داده شده باشد، لازم است که یک متخصص ماشین را مورد بررسی قرار دهد. پوسیدگی و زنگ زدگی در شاسی یا گلگیرها زیاد پیش می آید.
9- اگزوز: قسمت صداگیر اگزوز و لوله اگزوز از جاهایی ست که معمولا مستهلک می شوند. این قطعات را به دقت بررسی کنید.
10- لاستیک ها : چنانچه لاستیک ها به طور مساوی فرسوده نشده باشند نشانه ی اشکالی در سیستم حرکتی چرخ هاست. و این مسئله ای است که فقط یک تعمیرگاه می تواند آن را مشخص کند. عاج لاستیکها را اندازه بگیرید. لاستیک زاپاس و لاستیک های زمستانی را هم فراموش نکنید.
11- قطعات لاستیکی: لاستیک های لای درها باید سالم و بدون پارگی یا سوراخ باشد.
12- بدنه و رنگ : دوروبر ماشین و روی کاپوت آن را خوب نگاه کنید اگر فرورفتگی و برجستگی، رنگ متفاوت یا مات به چشمتان خورد، بدانید که بدنه ماشین ( احتمالاً به علت تصادف) تعمیر شده است. اگر فروشنده در این مورد به شما یادآوری نکرده باشد برای کنترل اشکالات خودرو را حتما به یک متخصص نشان بدهید. همچنین اگر قسمت هایی از بدنه زنگ زدگی دارد، باید یک متخصص به شما بگوید که خرابی بدنه ماشین تا چه حد است.
13- فضای داخلی : بوی ناخوشایند نم و پوسیدگی در داخل ماشین ممکن است نشانه وجود سوراخ ها و زنگ زدگی های کف ماشین باشد.
14- صندلی ها : اگر صندلی های ماشین خیلی استفاده شده به نظر بیایند، احتمالا خودرو باید بیش از 100 هزار کیلومتر حرکت کرده باشد.
15- فرمان : فرمان خودرو را در حالت توقف بچرخانید اگر فرمان بدون تکان خوردن چرخ ها، بیش از پهنای دو انگشت به این طرف یا آن طرف بچرخد، نشان می دهد که اشکالی وجود دارد.


RE: راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم - taban200082 - 2012-06-09

سلام به همه
من واس خرید یه ماشین دست دوم تردید دارم
لطفا منو راهنمایی کنین
یک سمند ال ایکس سال سفیدرنگ مدل دی ماه 89 بدون بیمه بدنه دارای شخص ثالث تا 6 ماه دیگه بدون رنگ یاتصادف
فقط یه خط 8-9سانتی نازک زیر درب جلو سمت شاگرد داره که با پالیش رفع میشه
فروشندش آشناس
28هزار کیلومتر بیشتر راه نرفته
12میلیون و 400هزار تومان خوبه واس این ماشین؟
بنظرتون بگیرمش؟؟؟
پیشاپیش ممنون از راهنماییتون


RE: راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم - admin - 2012-06-11

(2012-06-09، 02:08 PM)taban200082 نوشته است: سلام به همه
من واس خرید یه ماشین دست دوم تردید دارم
لطفا منو راهنمایی کنین
یک سمند ال ایکس سال سفیدرنگ مدل دی ماه 89 بدون بیمه بدنه دارای شخص ثالث تا 6 ماه دیگه بدون رنگ یاتصادف
فقط یه خط 8-9سانتی نازک زیر درب جلو سمت شاگرد داره که با پالیش رفع میشه
فروشندش آشناس
28هزار کیلومتر بیشتر راه نرفته
12میلیون و 400هزار تومان خوبه واس این ماشین؟
بنظرتون بگیرمش؟؟؟
پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

سلام. این قیمت با توجه به کارکرد و سلامت خودرو منصفانه و مناسب است و اگر با مصرف سوخت و طراحی سمند مشکلی نداشته باشید مورد مناسبی هم می تواند باشد. اما بهتر است در ابتدا به نیاز و نوع مصرف خود نگاه کنید. مثلا اگر مجردید و کمتر مسافرت می روید، می توانید تندر و 206 کارکرده در این محدوده قیمت انتخاب کنید.
موفق باشید


RE: راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم - taban200082 - 2012-06-11

باتشکر از ادمین محترم
مشکل من با 206 قیمت بالای قطعاتشه
میگن اگه به خرج بیفته کمر آدمو میشکنه بخصوص اگه دست دوم بگیری که دیگه نزدیکتره به زمان افتادنش توی خرج!!!
ال90 هم که قطعاتش و مخارجش از 206گرونتره
قیافشم نمیپسندم
سمند فقط اصطلاحا لش شدنش! اذیتم میکنه و البته مصرف سوختش که یه خورده بیشتراز بقیه گزینه هاس
حالا موندم... !
متاسفانه صنعت انحصاری خودروی کشور ما گزینه های زیادی واس خرید خودرو دراختیار آدم قرار نمیده بخصوص منی که توی یک شهرکوچک زندگی می کنم و مثلا نمایندگی های MVM یا کرمان موتور و.. نیستن اینجا!


RE: راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم - admin - 2012-06-11

همه خودروهای دست دوم اگر بخوبی نگهداری نشده باشند ممکن است تبدیل به سرطان جیب خریدار آن شوند. بنابراین صرف نظر از نوع خودروی انتخابی حتما در مورد سلامت آن بررسی دوچندان کنید.
با این وجود به نظر من بهترین مشاور شما در انتخاب هر خودرویی خود شما هستید. الان تمام افراد کم و بیش به نقاط قوت و ضعف خودروهای موجود در ایران اشراف دارند. بنابراین خود شما بر اساس سلیقه و سبک و سنگین کردن نیازهایتان می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. می توانید برای هر پارامتر امتیازی در نظر بگیرید مثل زیبایی، مصرف سوخت، ایمنی، هزینه های نگهداری و غیره. در نهایت به انتخاب معقولی خواهید رسید. انشا ا...


RE: راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم - hoomi_x10 - 2012-06-16

سلام دوستان یک سوال داشتم. قلم گیری خودرو روی قیمت خودرو تاثیری داره؟ من یه خودرو صفر گرفتم یه خط بد ولی کوچیک کنار درش افتاده بود به نقاشم دادم قلم گیری کرد خش مشخص نیست دیگه ولی جای قلم گیری کمی برآمده شده. میخواستم ببینم باعث افت قیمت میشه؟ قلم گیری کمتر از 1 سانتر هستش


RE: راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم - mehdi727 - 2012-08-20

سلام
من دنبال یه وی 2 دوگانه سوز هستم مدل 87 حدودا چنده اوکی باشه اخه هر چی میگردم تو نت قیمتی از این مدل نیست
مرسی


RE: راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم - The_joker - 2012-12-29

سلام شرمنده اینجا پست می دم ولی هنگام ثبت نم لینک فعال سازی برای ایمیل فذستاده نمیشه ! با چند ایمیل هم تست کردم

سوال :دوستان قصد خرید لیزینگی خوردو دارم اگه ممکنه یه جای معتبر معرفی کنید ممنون (پراید )


RE: راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم - The_joker - 2013-01-06

کسی جواب ما رو نداد !!!

راستی یه پارکینگ مشهور خرید و فروش خودرو در تهران هست لطفا اسم و ادرسشو قید کنید ممنون