سلام مهمان گرامی ، خوش آمدید. آیا این نخستین بازدید شماست ؟ وارد شده یا عضو شوید

انجمن های خودرو

امتیاز موضوع:
  • 101 رأی - میانگین امتیازات: 4.52
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TIBA-تیبا خودروی جدید سایپا
سلام مجدد
عرض کنم نحوه رگلاژ درب ها در همین تاپیکم صفحات قبلش هست.
در تاپیک راهکارها هم ذکر شده چند بار با توضیح کامل.
کار خاصی نداره. یه گریس زدن و روغن زدن میخواد که بعضا قفلا خشکه.
و تنظیمش که آچار ستاره ای مخصوصش بایستی داشته باشه فرد.
نحوه انجامشم تاپیک راهکارها رو یه مرور بفرمایین میبینین.
-------------------------------
در مورد بازدید میزان فرمان که سعی کنه فرد به یه تنظیم فرمان خوب ببره خوبه
مواردی مثل بالانس و چکاپ رینگ ها که کار بالانس هست.
اما برا این بازدید بلبرینگ چرخا نمایندگی بعیده کار کنن و پذیرش کنن
اونا حتی تو همون سرویسم ممکنه چک نکنن.
میگن هر وقت خراب شد بیا عوض میکنیم!!
اصلا خوششون هم میاد که قطعه عوض کنن.
ولی بحث من و شما که این نیست. دوست داریم ماشین درست کار بشه باهاش که اینجور نشه الکی قطعه ای براش عوض بشه ...
اما اینا اصلا بعضا ممکنه خوششم بیاد تعمیرکاره که طرف بره قطعه ای عوض کنه که میشد اصلا چندین سالم عوض نشه.
برا این کار یه مکانیک های خوبی بیرون پیدا کنه فرد که بگه انجام میدم و تمیز کار و مرتب باشه بهتره.
باقی چیزا مثل اچارکشی هم همون تنظیم فرمان که ماشینو رو جک برد بالا میتونه همونجا که ماشین بالا رفته میتونه یه اچارکشی هم بکنه و چکی بشه.
باقی سرویسا هم که دیگه خود فرد خیلیاشو میتونه انجام بده
همون تعویض ضد یخ و محافظ ..خیلی ساده هم هست
اما همون انجام نشه بعدا ممکنه به خاطر نسبت کم و ضد یخ بیکیفیت و محافظ بد (شایدم اب کویر ) به زنگ زدن سیستم و رسوب و .. منجر بشه.
از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر  ،، یادگاری که در این گنبد دوار بماند

ای سرزمین من، شورآفرین میهن
دور از تو باد ای مرز باور، دست اهریمن

------------------ ((ا))
                                          ای خاک مهر آیین، آیینه ی ایمان
                                          ای در پناه لطف یزدان، جاویدان ایران

[تصویر:  4wdsvvxpm4xq51efs0h.jpg]
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - ( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
[تصویر:  star.gif] تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه)
[تصویر:  star.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی)
[تصویر:  exclamation.gif] فرم شکایت صاحبان خودروی تیبا از سایپا به علت برخی از مشکلات موجود در این خودرو
[تصویر:  video.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون)
[تصویر:  star.gif] فروشگاه پدال-(عرضه آپشن و قطعات برتر تیبا با بهترین کیفیت قطعات اصلی با مدارات و آموزش نصب کامل در سراسر کشور )
[تصویر:  video.gif] تاپیک گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن فروشگاه پدال( TIBA )
پاسخ
سلام به همگی دوستان گل بخصوص اقا نوید Smile
خواستم برنامه اندرویدی سایپا یدک رو معرفی کنم که نصبش خالی از لطف نیست:

درباره نرم افزار :

نرم افزارتلفن همراه مشتريان گروه خودروسازي سايپا به منظور گسترش سطح ارائه خدمات خودرو ،ترغيب مشتريان به استفاده از خدمات الكترونيك و همچنين ايجاد يك تجربه عالي در راستاي جلب رضايت هرچه بيشتر مشتريان گروه خودروسازي سايپا پايه گذاري شده است .
در اين نرم افزار سعي شده تا خدمات بسياري به مشتريان خودروهاي سايپا ارائه شود . در نسخه اول اين نرم افزار سعي شده تا اطلاع رساني ها و يافتن نمايندگيهاي شركت را براي مشتريان آسان نموده و در نسخه هاي بعدي خدمات متنوع مرتبط و برخي غيرمرتبط با مجموعه سايپا ( در نسخه هاي بعدي اعلام خواهد شد ) را جهت رفاه بيشتر علاقه مندان فراهم نمايد

امكانات نسخه 1.01:

معرفي شركت شامل تاريخچه ، اهداف ، استراتژي ، جوايز و گواهينامه ها-
ليست نمايندگيها به تفكيك استان و شهر و نمايش جزئياتبا جستجوي پيشرفته-
مكان يابي كاربر و اعلام نزديكترين نمايندگي سايپا به وي در صورت فعال بودن GPS-
فهرست مراكز تعويض پلاك خودرو-
شرايط و ضوابط گارانتي خودرو-
شرايط و ضوابط گارانتي قطعه-
معرفي كارت نارنجي و خدمات آن-
اخبار سازمان فروش و خدمات پس از فروش سايپا-
الزامات ايمني و هشدارهاي رانندگي راهنماي مراقبت از خودرو-
توصيه هاي پيش از سفر-
آشنايي با سايتهاي خبري شركت و شركتهاي گروه سايپا-
اطلاعات تماس شركت و كانالهاي ارتباطي-
دريافت و ذخيره مشخصات خودروهاي كاربر براي جستجوي بهتر نمايندگان-
توصيه هاي پيش از سفر-
آشنايي با سايتهاي خبري شركت و شركتهاي گروه سايپا-
اطلاعات تماس شركت و كانالهاي ارتباطي-
چك كردن بروز بودن نرم افزار و Update آن در صورت بروز نبودن-
ثبت نظرات و پيشنهادها و امكان پيگيري آن-
امكان ثبت مكان پارك خودرو و يافتن محل پارك-
نمايش محدوده طرح ترافيك و محدوده زوج و فرد-
فعالسازي كارت نارنجي-
نمايش شارژ باقيمانده كارت هديه-
نمايش محل پمپ بنزينها-
لینک دانلود : SaipaYadak-1.1 (قابل نصب بر روی اندروید 2.3 به بالا)

اسکرین شات ها:

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

یه وقتایی همه چی هست...ولی اونی که باید نیست....
MoHaMMaD
پاسخ
سلام دوستان وقت بخیر
سلام به شما محمد جان
ممنون از شما محمد جان از زحمتتون و اطلاع رسانی تون در این خصوص .
توی بخش تاپیک بروز نیز مطلب رو نقل قول میکنم از طرف شما.
ممنون

(2014-11-20، 12:20 AM)hossein1393 نوشته است: آقا نوید یه سوال:
با باز کردن جنت پایینی رادیاتور همه آب موجود در سیستم خالی میشه؟یعنی اینکه آبی هم که در درون موتور هست تخلیه میشه؟
اگه بخوام آب درون موتور هم خالی کنم چطور میتونم این کار رو انجام بدم؟

سلام به شما دوست عزیز و ارجمند
حسین گرامی این سوالتون رو در بخش مشکلات و راهکارها قرار داده بودید.
اینگونه موارد عمومی که مشکل و راهکاری نیستند در خود تاپیک اصلی پیگیری میشن تا زیرشاخه ها در همون فیلد موضوعی خودشون قرار داشته باشن و برای دوستان راحت تر باشه پیگیری مطالب.
ازین جهت صحبتتونو به این قسمت منتقل و پاسخ رو عرض میکنم :

اولا اگه صحبت ها در صفحات قبلی همین تاپیک
و صحبت ها در صفحات قبلی تاپیک راهکار رو بخونین ...
طریقه تخلیه سیستم و پر کردن سیستم و نسبت لازم ضد یخ محافظ ...
و نحوه هواگیری سیستم کامل و مفصل گفته شده.

اگه اون صحبتا رو بخونین عرض شده که از پیچ تخلیه رادیاتور این کار انجام نشه چون فقط آب خود رادیاتور تخلیه میشه.
تخلیه ی سیستم رو با باز کردن بست شیلنگ بزرگی که زیر رادیاتور هست گفتیم دوستان انجام بدن.
در این صوت هم آب رادیاتور و هم مقدار زیادی از اب سیستم تخلیه میشه که همین قدر جایگزین بشه کامل کفایت داره
در مورد زمان درست انجام این کار و نحوه انجامش مفصل قبلا صحبت شده.
مطالعه کنین صفحات قبلی این تاپیک یا تاپیک راهکار کاملتر متوجه میشین.
ممنونم

------------------ ((ا))

[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - ( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
[تصویر:  star.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی)
[تصویر:  exclamation.gif] فرم شکایت صاحبان خودروی تیبا از سایپا به علت برخی از مشکلات موجود در این خودرو
[تصویر:  video.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون)
[تصویر:  star.gif] فروشگاه پدال-(عرضه آپشن و قطعات برتر تیبا با بهترین کیفیت قطعات اصلی با مدارات و آموزش نصب کامل در سراسر کشور )
[تصویر:  video.gif] تاپیک گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن فروشگاه پدال( TIBA )
پاسخ
سلام به همگی
دوستان کسی از نزدیک این رنگ قرمز صدفی تیبا صندوق دار رو دیده ؟؟
چند وقت پیش ثبت نامش میکردن.
فکر کنم رنگ جدید بدی نباشه.Smile
پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID mbekh mosi_24807 سورنا Ali nemesis
سلام خدمت دوستان گلم.
امروز خودم دست به آچار شدم و پيچ رگلاژ کلاچ رو کمي شل کردم-الان کلاچ نرمال عمل ميکنه چون قبلش خيلي بالا آزاد ميکرد.
نکته جالبي که در مورد کيلومتر و نور پشت آمپر امروز خوندم :
"تیبا دارای قابلیت تنظیم نور پشت آمپر است تا نور زیاد آمپر در فواصل رانندگی زیاد چشم راننده را اذیت نکنه. اگه به صفحه کیلومتر خودرو نگاه کنید شاسی مشاهده میکنید که برای صفر کردن تریپ کیلومتر(برای اندازه گیری فواصل بین دو نقطه) بکار میرود. در تیبا همین شاسی مسئول تنظیم نور پشت امپر هم است. اگر یک بار شاسی را فشار دهید trip1 میاد بار دوم trip2 و بار سوم فقط یک 0 میبینید.حالا شاسی را مثل حالت صفر کردن تریپ چند ثانیه بر روی 0 نگه میداریم سپس ول میکنیم. حالا هر دفعه که شاسی رو به صورت کوتاه بزنید میبینیم یک صفر اضافه میشه و نور زیاد میشه."

موفق باشيد.
پاسخ
سلام به شما پیمان عزیز
وقتتون بخیر
در مورد این کم نور و پرنور شدن صفحه کیلومتر تیبا توی 3 3.5 سال پیش بود گمونم که توی همن صفحات قبلی تاپیک تیبا بهش اشاره شد توسط بنده و دوستان خوبمون.
حتی جالبه بدونین توی دفترچه هم هیچ اشاره ای بهش نشده بود.
و نکته جالب تر اینکه دوستی داشتیم که صفحه کیلومترش روی حالت کم نور ترین بود.
رفته بود سایپا ...
و جالبه بدونین از بس بی اطلاع هستند بعضی وقتا نمایندگی ها ،، برا این بنده خدا صفحه کیلومترشو کلا عوض کرده بودن !!!!!!!!

خلاصه این موردی که فرمودید هم در تاپیک راهکارها و هم تاپیک تیبا موکد و چند باره در صفحات قبلی این 2 بخش بهش مفصل اشاره شده بود.
به ریز با توضیح روان و کامل.
احتمالا موردی که دیدید رو از روی همین موردی که مدت ها پیش در انجمن بهش پرداخته شده بود خدمتتون گفتند.
چون یادمه اون زمان حتی توی دفترچه ها هم نبود و حتی هیچ کسی حتی در خود سایپا و نمایندگی ها هم اطلاع نداشت و اینجور شاهکارهایی هم میکردن... و اول بار اینجا چند سال قبل بهش پرداخته شد توسط دوستان خوبمون.
ممنون از شما دوست خوب

(2014-11-20، 03:01 PM)milad.moshfeghi نوشته است: سلام به همگی
دوستان کسی از نزدیک این رنگ قرمز صدفی تیبا صندوق دار رو دیده ؟؟
چند وقت پیش ثبت نامش میکردن.
فکر کنم رنگ جدید بدی نباشه.Smile
سلام به شما میلاد عزیز
والا این رنگ های خاص همیشه تیراژ و خریدشون خیلی محدود هست.
من خودم سدانشو ندیدم.
ولی از نظر دیدن خود رنگش اگه مد نظرتون هست توی تاپیک گالری تصاویر تیبا2 عکس رنگشو گذاشته بودیم قبلا.
ولی خوب سدانشو خود من ندیدم.

------------------ ((ا))

پاسخ
سلام بر دوستان خوب انجمن
من چنتا سوال دارم ممنون میشم اگر پاسخ بدید
اول اینکه من امروز رفتم لاستیکای ماشینو با لاستیک هانکوک عوض کردم و انصافا هم نرمی ماشین فوق العاده بیشتر شد هم زیبایی ماشین بسیار بیشتر شد و لرزش و کوبش فرمان هم بعد از بالانس برطرف شد. متاسفانه جایی که جکو گذاشته بود یکمی رفت تو(روی اون ریل زیر ماشین) و من که دیدم برای طرف دیگه مقوا گذاشتم زیر جک و اون طرف خراب نشد.
سوالم اینه که جای دقیق جک برای تیبا کجاست؟
نکته ی دیگه عکس بلبرینگ چرخ هارو پیوست میکنم.عقب که پرسی بود اما جلورو به مکانیک نشون دادم گفت با واسکازین پر میشه و گریسی نیست!!! منم ترسیدم نبردم پیشش.
یه مورد دیگه اینکه وقتی توی دنده دو یک مقدار گاز میدم و گازو ول میکنم صدایی مثل خوندن گیربکس ازش میاد یعنی مشکلی داره؟
سوال آخرمم راجب نحوه ی آببندی ماشین من تمام صحبتارو خوندم چنجا نوشته شده اوایل دور موتور بالای حدود 2500 نره ولی من توی رانندگی دیدم دنده ی یک باید دور موتور روی 3000 بره وگرنه وقتی دندرو دو میکنی ماشین دنده مرده میشه درسته؟توی آببندی فقط دور موتور مهمه یا دنده هم محدودیت داره؟
ببخشید سوالام زیاد شد.

بسیار بسیار سپاسگزارم

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
سلام به شما شهاب عزیز دوست خوبمون
وقتتون بخیر باشه انشاالله.
تایر خوب البته خوب روی هندلینگ و نرمی ماشین و ترمزگیری و پایداری ماشین تاثیر میذاره اگه درست انتخاب بشه.
ولی خوب یه مقداری الان قیمت تایرای خارجی خوب یه جوری هست که شاید ..شاید زیاد به صرفه نباشه و اون تایر فابریکو فرد بخواد استفاده کنه .
ولی کار خوبی کردین...تاثیر تایر خوب بسیار محسوس هست.
-----------------------------
اما بی دقتی ازون پنچرگیری بوده که احتمالا جک سوسماری رو داده زیر ماشین و نگاه نکرده کجا باید بزنه
من همیشه جایی که میرم شاگرداش این کارو انجام میدن و ماشینو بالا میبرن ولی واقعا وارد و حرفه ای کار میکنن ...
اما بازم چون بی دقتی میتونه کار دست آدم بده همیشه لحظه بردن جک سوسماری زیر ماشین خودم میرم نگاه میکنم.
جاهایی که باید جک بخوره مشخص هست مکان هاش و قسمت هایی مستحکماز شاسی هست که کفه ی پهن جک قشنگ زیرش میشه بخوره و در نمیره یا چیزی رو خم و ... نمیکنه
اما اگه توجه نکنن و جای درست جا نزنن میتونه بعضا کار دست فرد بدن
زیرو سوراخ کنن و اگزوز سوراخ کنن و ...
اینو فرد زیرو خم بشه ببینه قشنگ مشخصه.
عقب معمولا 1 جک میزنن و جلو در 2 طرف جک میزنن .
من هر 1000 بالانس و تعویض ضربدری میکنم برای عمر بهینه ی تایرها.
و همچنین این بار نوبت بالانس و ضربدری و تو بیرون شدن بود که این کارو کردم.
ولی همیشه درست اگه کار بشه هیچ گونه مشکلی پیش نمیاد.
بی دقتی ازون شاگرد بالانسی بوده.
--------------------------------------------------------------
در خصوص بلبرینگ البته مدلای پرسی عموما از نظر دوام و کیفیتی از انواع عادی پایین ترن.
ولی خوب بلبرینگ واسکازین نمیخوره ...
البته چرخای جلو 2 بلبرینگه هستن .
در مورد نوع هم همیشه به دوستان توصیه کردیم چک بشه چرخا.
بعضی تعمیرکارا ممکنه ببری جاشون نگاه نکرده میگن پرسیه و نمیخواد.
بدون دیدن نمیشه گفت
باید باز کنه چرخو و بازدید کنه
سایپا بعضا ممکنه رو ماشینای مختلف متفاوت بذاره.
ندیده نمیشه فرد علم غیب داشته باشه و بگه اینه یا اونه.
نوع عادی هم گریس نسوز بایستی بخوره ...
------------------------------------------------------------------
در مورد آب بندی توی همین تاپیک صفحات قبلش مطالعه بفرمایین مفصل توضیح داده شده.
اما خلاصه و چکیده ی صحبت های مهم و لازم توی تاپیک مواردی که در ابتدای تحویل باید رعایت شود گفته شده.
این اصلا توصیه نمیشه که فرد بگیره ماشینو و ماشین تحت فشار رو گاز ببنده بهش و گاز ببنده و ...
دور رو به عرض برسونه و داغون فشار بیاره بهش ..اونم ماشین تحت فشار رو.
به 3 2 دوره تقسیم کردیم این دوران اب بندی رو و صحبتاش در تایپیکی که گفتم هست.
جدای از سرویس ها و بازدیدهای لازم دور موتور مهم هست که در رنج نرمال عوض بشه.
بحث دنده مرده بیشتر در هنگام تغییر دنده از دنده های سنگین و نیمه سنگین به دنده های سبک مطرح میشه .
اونم یه راننده با تجربه اصلا بدون اینکه چشمش دائم به صفحه کیلومتر باشه از صدای موتور متوجه میشه چه زمانی دنده باید عوض کنه و توی حین حرکت اصلا جای این نیست که فرد دائم دور موتور و سرعت نگاه کنه.
در خصوص دور موتور نیز به نسبت دور در گریبوکس ماشین مربوطه بستگی داره و تغییر ایجاد میکنه و اینطور نیست که یه درجه برای کل ماشینا واحد باشه.
و اینکه دور موتور در شرایط آب بندی دور موتورهای بالا بره مناسب نیست .
یه وقتی فرد ممکنه فکر کنه مهم اینه سرعت نباید زیاد برم.
مثلا راه بیفته تو خیابون و با دنده 1 همش بره و دور موتور رو بالا ببره ...
خوب اینجا داره فشار زیادی به موتور و گریبوکس میاره
حالا درسته توصیه هست که تا قبل از چکاپ های مهم زیربندی و فرمان و بازدیدهای ضروری از سرعت های بالا پرهیز بشه.
اما دیگه اینکه فرد با 1 2 دورهای بالا هم بره خوب نیست.
ضمن اینکه ترجیحا سربالایی اجتناب بشه و اگه ماشین تو تابستون تحویل میشه تو ساعات خنک تر کار کنه
تو زمستون اگه هست به گرم کردن و سرد کردنش بیشتر اهمیت داده بشه (گرم کردن و سرد کردن با حرکت ارام نه درجا)
و موارد دیگر که مفصلش در تاپیکی که عرض کردم قید شده.
سلامت باشین

------------------ ((ا))

پاسخ
سلام دوستان وقتتون بخیر
این صحبت رو دوست خوبمون در تاپیک ثبت نام پرسیدن.
چون حس کردم بیشتر مورد عمومی هست بهتر دیدم در تاپیک اصلی نیز قرار بگیره.

(2014-11-21، 09:35 AM)fattah نوشته است:
(2014-11-19، 06:58 PM)TIBA-NAVID نوشته است: سلام به شما محسن عزیز و مهدی عزیز دوست خوبمون
وقتتون بخیر باشه انشاالله
ممنون از اطلاع رسانیتون
بله متاسفانه چیزی که هست توی تیبا دوگانه شدیدا تاخیر شدید هست.
و از ماه ها قبل این سری ها منتظرن و مشکل دارن در تحویل.
خیلی دوستان داشتیم که همین جا هم نوشتن تبدیل کردن.
خیلی دوستانم از مدت ها قبل هنوز منتظرن
این قضیش مثل رنگ نیست که حالا مثلا چند هفته تاخیر بخوره و بعد تحویل بدن
متاسفانه تا روند کاریشون درست نشه در این مورد این روالشون همین جوریه
متاسفانه فعلا همون روال رو دارند.
اما انشاالله که هرچه زودتر حل بشه و دوستانی که در این موردم ثبت نام کردن زودتر از انتظار خارجج بشن.
هرچند به شخصه که با ماشین پایه بنزین دوگانه شده زیاد موافق نیستم.

سلام اقا نوید خسته نباشید و ممنون از توضیحات خوبتون
راستش این که میگین با ماشین پایه بنزین دوگانه شده موافق نیستی دلیلش چیه؟
من دوگانه ثبتنام کردم و چند روز پیش برام دعوتنامه تک سوز اومد رفتم اونو تکمیل وجه کردم تک بگیرم چون شنیدم دوگانه سوز حالا حالاها نمیدن!!! یعنی به نفع من شده که تک سوز گرفتم؟

سلام به شما دوست خوب آقا فتاح عزیز
عرض ادب و همچنین خیر مقدم خدمت شما دوست خوبمون
انشاالله که هر تصمیمی میگیرین و هر خودرویی میگیرین براتون به قول معروف خیر باشه.

در مورد این عرضم نظر شخصیمو گفتم.
واقعیت جامعه ی ما به خاطر این سهمیه بندی ها و .. بعضی وقتا مردمو ممکنه هول بده به سمتی ..
به سمتی که شاید همشونو اگه آزاد میذاشتی هرگز سمتش نمیرفتن.
اینم ازون قضیه هاست.
شاید کمتر کسی باشه کهندونه سوخت گاز برای یه ماشین پایه بنزین که برای بنزین طراحی شده حکم سم رو داره.
فرسایش موتوری در دراز مدت ...راندمان کمتر.
سوخت خشکی هست که در دراز مدت فرسودگی و فرسایش رو باعث میشه.
دوما به طور محسوس افت قدرت و گشتاور رو باعث میشه.
شرکت ها حتی برای اینکه زیاد تابلو نشه اگه دقت کنید مثلا مینویسن اگه سوخت بنزین بود درجه باد تایرا این باشه ... اگه سوخت گاز بود درجه این باشه ...!!
و عموما 2 3 درجه بیشتر میگن.
فکر میکنین چرا اینو میگن؟ ماشین که همونه ....
دلیلش اینه یه قدری با باد بالاتر تایرا ... (که البته این مورد اونم روی تایرای ایرانی واقعا جای بحث داره که آیا ایمنی ماشینو ازین جهت دستخوش خطر نمیکنه ؟؟؟!!! )
اما دلیلش اینه که با باد بالاتر تایرا یه مقداری کمک قوای محرک بکنن که این سوخت بد و بیکیفیت کمتر افت قدرتش به چشم بیاد و فشار رو موتور کمتر بشه.
خود همین تیبا گمونم روش خورده با بنزین 33 و با گاز 35 ...
دیگه از همینش تا ته ماجرا رو بخونین ...

نکته دیگه :
تیبا از نظر راندمان موتور و ضریب تراکم موتور ضریب تراکم بالاتری داره نسبت به ماشینی مثل پراید.
تراکم موتورش بالاتر هست و یکی از دلایل بهینه بودن موتورش همین هست جدای از سیلندر بزرگ ترش.
این موتور بهینه تر که یکی از نقاط قوت تیبا هم هست احتیاج به سوخت بهتر هم داره.

دوستانی که تیبا دارن حتما دیدن که تفاوت کارکرد ماشین با بنزین سوپر باکیفیت و بنزین معمولی به وضوح مشخص هست.
هم موتور بسیار با بنزین بهتر نرم تر کار میکنه
هم شتاب و کشش به وضوح بیشتره.
هم مصرف کمتر.
اما ربطش با صدای موتور و کشش و قدرت و مصرف چیه ؟

ربطش اینه که سوختی که بی کیفیت هست در موتوری با ضریب تراکم بالاتر در مرحله ی تراکم موتور که سوخت و گاز با نسبت مشخص متراکم میشن.
وقتی سوخت بیکیفیت هست ، این سوخت قبل ازینکه به حداکثر تراکم برسه با انفجارهای زودرس سوپاپی که علاقه داره هنوز متراکم بشه رو پس میزنه به پایین .
یعنی هنوز داره سیستم تراکم میشه اما این سوخت بی کیفیت زودرس با انفجارهای بینظم مشکل درست میکنه.

این قضیه در دراز مدت فرسایش برای موتور ایجاد میکنه ....
همین قضیه سر و صدای موتور رو باعث میشه.
همین قضیه باعث میشه راندمان و قدرتی که باید از سوختن این بنزین بدست میومد بخشیش هدر بره صرف این قضیه. و کشش و قدرت کم بشه
همین قضیه باعث میشه راندمان افت کنه و مصرف بیش از حد نرمال بشه.

تو موتورای قدیمی این تفاوت ممکنه اینقدر به چشم نیاد. تو ماشینای جدیدتر این حرف محسوس تر هست.

حالا بنزین عادی و سوپر رو مثال زدم.
بنزین معمولی بد بیکیفیت ما هرچه باشه از سوخت گاز باز به مراتب بهتره.
یعنی گاز دیگه باز به مراتب پایین تر هست ازین نظر.
بماند که اوایل که خودروهای گاز سوز اومده بود تست هایی روی آلایندگیشونم شده بود در کمال تعجب بعضا حتی این پارامتر هم وضعیت خوبی نداشتن .حالا این اطلاعات زیاد بهش نمیپردازن .

اما خوب ازین نظر زیاد سوخت خوبی نیست.
مضاف بر اینکه موتوری برای سوخت بنزین طراحیش باشه.
یه وقتی یه موتوری برای گاز طراحی شده.
پایه گاز هست.
خوب اونجا طراحی و فکر طراحی اون موتور برا این سوخت هست.
اونجا اشکال نداره.
ولی یه موتور که پایه بنزین هست خوب زیاد مناسب نیست ....
متاسفانه تو کشور ا چون این داستان سهمیه ها و ... رو پیش آوردن.
هرجوری مردم از بس در تنگنا هستن توی سوخت فکر میکنن چه کار کنن رفع بشه مشکلشون.
من باورتون میشه حتی موردی دیدم با پیکنیکی و کپسول موتور و ماشینشو گاز سوز کرده بود ماشین قدیمیشو و ...
چه خطراتی در کمین این افراد و خانوادشون هست بماند ...

نکته دوم اینه که این قضیه بخش بزرگی از صندوق عقب ماشینو میگیره.
خوب ماشین سدان یه مزیتش صندوقش هست ... خدا رو شکر صندوق تیبا واقعا بزرگ و جاداره و عالی هست
جون میده برا سفر و یا توی انتقال اسباب و اینا واقعا بزرگ هست نسبت به قیافش آدم انتظار نداره ...
ولی با این کار بخش بزرگیش میره خوب . میشه یه چیزی بین سدان و هاچ بک.

نکته دیگه اینکه از نظر ایمنی به نظرم روی ایمنی ماشین تاثیر داره
اینکه یه بمب متحرک عقب ماشین هست.
خدای نکرده
خدای نکرده
خدای نکرده اتفاقی بیفته
مردم از خود حادثه جان سالم به در ببرن شاید این گاز و کپسولی که عقب هست بتونه در یک لحظه دنیا رو روی هوا ببره اگه خدای نکرده سیستمش اسیبی ببینه و ...
ولی خوب همه اینا رو گفتیم ...
اما اگه میبینین مردم به این سمت میرن بعضا پراید !!! گاز سوز میگیرن ...
که پراید خودش ارابه مرگ هست با اون امنیتش و با اون ایمنیش ...
دیگه چه برسه گاز هم باز روش باشه ...
اگه اینا رو میبینین ... دلیلش اینه مجبورن ... ادم این چیزا رو میبینه دیگه ...
صحبت رو چون یه صحبت فنی بود و اینجا تاپیک ثبت نام هست ، در تاپیک اصلی تیبا نیز قرار میدم.
هم فرمایش شما و هم پاسخ خودم رو
ممنون از شما.

------------------ ((ا))

پاسخ
سلام.
بین کیلومتر ۱۰تا ۱۵هزار چه سرویسهایی باید انجام بشود؟ با توجه به اینکه سرویس کیلومترهای اولیه انجام شده.
ممنون
------------
سوالم را تصحیح میکنم منظورم سرویس گارانتی نیست. موارد تعویضی یا بازدیدی مثل روغن و ....
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Star تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی) TIBA-NAVID 5,148 2,502,776 2020-07-20، 07:05 PM
آخرین ارسال: Ali nemesis
Star تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون manifar 6,577 2,607,768 2020-03-23، 09:02 PM
آخرین ارسال: AA1393
Star خودروی دنا محصول جدید ایران خودرو AliMoh 21 37,423 2020-01-18، 04:35 PM
آخرین ارسال: saharqasemi
Star تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه) TIBA-NAVID 1,318 737,801 2020-01-10، 07:43 AM
آخرین ارسال: TIBA-NAVID
Star تاپیک زیر شاخه تیبا (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...) TIBA-NAVID 1,853 1,022,043 2019-11-21، 07:35 PM
  چراغ جلو تیبا alit1150 39 65,349 2019-10-29، 01:57 PM
آخرین ارسال: hozour64
Information درخواست راهنمایی کامل: کارهایی که باید هنگام تحویل تیبا انجام داد؟ Amin.HVS 199 155,857 2019-10-19، 12:23 PM
Rainbow TIBA2 - تیبا 2 خودروی جدید سایپا (تیبای هاچ بک) TIBA-NAVID 2,037 1,009,592 2019-10-01، 11:24 AM
آخرین ارسال: saeed_sg
Star تاپیک زیرشاخه تیبا -( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب ) TIBA-NAVID 2,607 1,364,478 2019-08-22، 08:52 PM
آخرین ارسال: ecsi
Rainbow رنو ساندرو (RENAULT SANDERO (B-90 - خودروی جدید سایپا TIBA-NAVID 19 15,091 2019-08-11، 06:53 PM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 22 مهمان