زمان کنونی: ۱۳۹۳-۹-۸, ۰۴:۳۲ صبح درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

TIBA-تیبا خودروی جدید سایپا

ارسال موضوع  ارسال پاسخ   
  • 92 رأی - میانگین امتیازات: 4.54
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امتیاز موضوع:

TIBA-تیبا خودروی جدید سایپا
ارسال: #2651
۱۳۹۰-۱۰-۱۲, ۰۳:۳۴ عصر
RE: TIBA-تیبا خودروی جدید سایپا
(۱۳۹۰-۱۰-۱۲ ۱۰:۳۸ صبح)ali1323 نوشته شده توسط:  [img]نمودار پاشش انژکتور[/img]

چیزی که متوجه اش نمیشم اینه که چرا منحنی های پاشش سوخت در دنده های سنگین از نظر مقداری کمتر از دنده های سبکه!
آقا علی آیا خودت توضیح و تفسیری از نمودار میتونی ارائه بدی؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : آرشام
ارسال: #2652
۱۳۹۰-۱۰-۱۲, ۰۳:۴۵ عصر
(۱۳۹۰-۱۰-۱۲ ۰۳:۳۴ عصر)farzad irani نوشته شده توسط:  
(۱۳۹۰-۱۰-۱۲ ۱۰:۳۸ صبح)ali1323 نوشته شده توسط:  [img]نمودار پاشش انژکتور[/img]

چیزی که متوجه اش نمیشم اینه که چرا منحنی های پاشش سوخت در دنده های سنگین از نظر مقداری کمتر از دنده های سبکه!
آقا علی آیا خودت توضیح و تفسیری از نمودار میتونی ارائه بدی؟

مقدار پاشش سوخت دقیقا متناسبه با مقدار نیروی مورد نیاز برای حرکت دادن خودرو.
حالا وقتی شما در دنده های سنگین هستید، نیروی کمتری برای حرکت دادن خودرو به نسبت دنده های سبکتر (در همون دور موتور) احتیاج دارید.
بنابر این منطقیه که سوخت کمتری هم مصرف کنید.
شاید شما این موضوع رو در نظر نمی گیرید که این نمودار ربطی به مسافت طی شده نداره و فقط نسبت به دور موتور رسم شده.
 تشکر شده توسط : ali1323 mk8mk آرشام
ارسال: #2653
۱۳۹۰-۱۰-۱۲, ۰۴:۲۳ عصر
.من فکر کردم دوستان علاقه ای ندارند وگرنه مفصل توضیح میدادم
یه نکنه که باید بهش اشاره کنم اینه که شما هر چی بیشتر گاز بدی و پر شتاب تر حرکت کنی مصرف سوختت میره بالاتر. من به خاطر همین دنده 1 را در دو حالت اندازه گرفتم.یکی پر شتاب و یکی ملایم
واسه اینکه کارم دقیق باشه چون دستگاه در زمان واحد سرعت و دور موتور و میزان پاشش سوخت را با هم نشون میداد من موقع حرکت از صفحه رایانه فیلم گرفتم و بعد با نگه داشتن فیلم روی صدم ثانیه ها اعداد را در دورهای متفاوت یادداشت کردم و نمودارش را در آوردم
قسمتهایی از نمودار که یه هو مصرف کم شده و معمولا در دورهای بالا هست مال اینه که پا رو از روی گاز بر میداری تا دنده بعدی را تعویض کنی که وقتی ماشین تو دنده باشه و در حال حرکت و شما گاز ندی مصرف سوخت در کمترین حالت ممکنه که البته در مورد این قسمت آخر تحقیقاتم هنوز ادامه داره و ان شالله فردا نتایجشو میزارم

من دنده 1 را در دو حالت اندازه گرفتم. یکی اینکه موقع حرکت پام رو تا ته فشار دادم روی گاز و در عرض حدود 8 ثانیه دور موتور رسید به 4500 . همون نمودار آبی که میبینید مصرف وحشتناکه

در حالت دوم دنده را در موقعیت 1 گذاشتم و خیلی خیلی ملایم در عرض 30 ثانیه دور مونور را به 4500 رسوندم و بعد دوباره دنده دادم . می بینید که تفاوت مصرف تا قبل از دور 3500 خیلی نمود می کنه

دنده 3 را خیلی باهاش ور رفتم. هر کاریش کردم و هر جور ملایم رفتم مصرفش از اینی که هست کمتر نشد. خودتون هم که به شتاب گیری ماشین در دنده 3 کاملا واقفید. حالا من نمی دونم رو چه حساب و کتابی این ضریب دنده و دنده 3 را تو این گیریبکس قرار دادند. خدا خیرشون نده. اگه توجه کنید بیشترین مصرف ماشین در دنده سه و دور موتور بالاتر از 3000 اتفاق می افته .با این حساب کمتر از دنده 3 استفاده کنید.

دنده 4 و 5 جاده کمی شیب داره. البته یه کم از کمی بیشتر . شتاب گیریم ملایم بوده
در دنده چهار و پنج مصرف سوخت تا دور موتور 3300 تقریبا خوبه ولی بعد از اون دوبله بالا میره
در دور موتورهای یکسان مصرف در دنده 5 کمتر از 4 و 3 هست
منظور از اعدادی که روی محور عمودی هست میزان پاشش انژکتور به میلی ثانیه هست
با این حساب کتاب اگه شما از روی این نمودار بخواهید حساب کنید وقتی انژکتورها به میزان 9 میلی ثانیه پاشش داشته باشند مصرف ماشین تقریبا 3/6 در صد کیلومتره

آقا فرزاد
اگه دنده یک را در حالت پر شتاب در نظر بگیریم
روی نمودار نگاه کن. تو چه ناحیه ای سه تا منحنی همدیگر را قطع می کنند ؟ دنه های 4 و 5 تا قبل از دور موتور 3100 که تقاطع نمودارهاست مصرف از همه دنده ها کمتره و بع از اون تصاعدی بالا میره

لازم به ذکره که تو تمام این مراحل دور موتور از روی دسنگاه خوانده شده که 150 تا با کیلومتر شمار اختلاف داره و شما باید 150 تا بزارید روش تا بشه دور موتوری که ماشین نشون میده

سوالی بود در خدمتم
 تشکر شده توسط : admin mk8mk مریم mehrdad1355 TIBA-NAVID arf farzad irani آرشام moje tiba AMITA-TIBA Mehrd@d AliMoh PH3N0M alitiba hosein53
ارسال: #2654
۱۳۹۰-۱۰-۱۲, ۰۵:۴۱ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰-۱۰-۱۲ ۰۵:۴۲ عصر، توسط مریم.)
سلام
حالا فروم تیبا کم کم داره میشه مثل فروم دیگرخودروها
متشکرم اقا علی و متشکرم وخسته نباشید خدمت همه دوستان

اقا علی ببینید که مصرف دقیق تیبا با سرعت ثابت 90 کیلومتر چقدر هستش و تا چه حدسرعت مصرف تو بهترین حالت خود قرار داره و تا چند نفر تو ماشین باشه مصرف زیاد تغییری نمی کنه
متشکرم
یا بهترین دور موتور چه رنجی هستش که نه مصرف بره بالا نه فشار به ماشین بیادش
 تشکر شده توسط : ali1323 آرشام
ارسال: #2655
۱۳۹۰-۱۰-۱۲, ۰۶:۱۸ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰-۱۰-۱۲ ۰۶:۳۲ عصر، توسط ali1323.)
(۱۳۹۰-۱۰-۱۲ ۰۵:۴۱ عصر)مریم نوشته شده توسط:  سلام
حالا فروم تیبا کم کم داره میشه مثل فروم دیگرخودروها
متشکرم اقا علی و متشکرم وخسته نباشید خدمت همه دوستان

اقا علی ببینید که مصرف دقیق تیبا با سرعت ثابت 90 کیلومتر چقدر هستش و تا چه حدسرعت مصرف تو بهترین حالت خود قرار داره و تا چند نفر تو ماشین باشه مصرف زیاد تغییری نمی کنه
متشکرم
یا بهترین دور موتور چه رنجی هستش که نه مصرف بره بالا نه فشار به ماشین بیادش

برای ماشین من با سرعت 90 تا 100 داخل اتوبان با دور موتور کمتر از 2800 مصرف 5.8 البته با دو سرنشین
بهترین مصرف را در دنده های 4 و 5 با دور موتور بین 2500 تا 2900 داریم
مسافرت که رفتم ماشین 5 سرنشین داشت . صندوق عقب پر بود . هنوز ECU را عوض نکرده بودم. شتاب بالا و با دور موتور بالای 3000 حرکت می کردم و سرعت متوسط 130 به بالا که مصرف شد 6.3
پس اگه مفایسه کنیم با شرایطی که ماشین 5.8 سوزونده تقریبا درست در می آد

البته هر چی اکتان بنزین بالاتر باشه مصرف کمتر میشه و لرزش ماشین هم کمتر
من جایی که مصرف سوختم شده 5.8 داخل باک به اندازه 1 لیتر تینر فوری 20000 ریختم که باعث میشه اکتان بنزین بره بالا و مصرف را دستگاه نسبت به قبل که فقط بنزین سوپر داشت کمتر نشون میداد. قبلا با سرعت حدود 90 تا 100 و دور موتور 2800 با بنزین سوپر مصرف را 6 نشون می داد
یه نکته اساسی که در مورد رابطه سنگین شدن ماشین با مصرف سوخت باید بگم اینه که هر چی گشتاور موتور بالاتر باشه شما در سرعتهای بالاتر و ماشین سنگین تر به نسبت موتوری که گشتاور کمتری داره مصرفتون کمتره
مثلا افرادی که پراید را با تیبا مقایسه می کنند باید هر دو تا ماشین را سنگین کنند و تو جاده بالای 100 کیلومتر در ساعت رانندگی کنند . اونوقت چند چیز خیلی فاحش خودشو نشون میده
1- مصرف سوخت بسار کمتر تیبا در سرعتهای بالاتر نسبت به پراید
2- شتاب گیری بالاتر در سرعتهای بالاتر برای تیبا
3- نیاز به دور موتور پایین تر و دنده سبک تر برای سرعتهای بالا در تیبا به خاطر فشار کمتری که به تیبا می آد

بد نیست بدونید مسافرت که رفتیم یه دونه پراید 88 صبا هم دنبالم بود که به مصرف ماشین خیلی می نازید
مسیر رفت که نشد تست بگیریم و مقایسه کنیم. اما در برگشت حدود 5 ساعت که روز بود و بخاطر ترس از پلیس و جریمه هر دو تامون حداکثر 110 تا 130 سرعت می رفتیم. حساب که کردیم تیبا صدی 6.3 می سوزوند و پراید 6.5 اما شب که سرعتهامون حداقل 130 تا بود و بعضا تا 190 هم می رفت و سرعت متوسط 145 بود تیبا 6.7 مصرف می کرد و پراید 8.5
بنزین معمولی می زدیم
 تشکر شده توسط : mehrdad1355 farzad irani آرشام majid_R AliMoh PH3N0M hosein53
ارسال: #2656
۱۳۹۰-۱۰-۱۲, ۰۶:۴۷ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰-۱۰-۱۲ ۰۶:۵۴ عصر، توسط TIBA-NAVID.)
سلام دوستان ....
علی جان ممنون از زحمتی که کشیدی و توضیحاتت..
یه مطلب بگم که طبق صحبت افراد دست اندر کار سایپا مصرف سوخت نامی که برای خودروها اعلام میشه بر اساس حرکت خودرو بدون حتی سرنشین کناردست راننده و بدون هیچ بار اضافی و در یک جاده با شیب صفر اندازه گیری انجام میدن و از دید اون ها حتی نشستن یه سرنشین در ماشین اضافه بار محسوب میشه چه برسه به 4 نفر و بار و غیره ...
در مورد تمامی خودروها چیزی که به عنوان مصرف نامی اعلام میکنن در جاده و شهر و غیره با لحاظ این شرایط هست.
خودروی تست در این شرایط به محک تست گذاشته میشه ...
مورد دیگه اینکه همون طور که نمودارها نشون میده مصرف در حرکت های مختلف و انواع حرکت مختلف و به عبارت بهتر انواع رانندگی مختلف کاملا مختلفه !!! ( چند تا مختلف !!! Smile شرمنده خسته ام حسابی جمله سازی هم تحت تاثیر قرار گرفته Smile)
حالا این مطلب قابل توجه همه دوستان عزیز هست که چه قدر میتونه حرکت شتابدار و هی گاز دادن و هی ترمز گرفتن و حرکت با شتاب نامنظم چه قدر در مصرف سوخت تصاعدی تاثیر میذاره ....
برا همین خاطره مصرف از مقدار خیلی کم تا مقدار خیلی زیاد گهگاه ممکنه علی رغم سالم بودن ماشین متفاوت باشه ... (با فرض سلامت ماشین ...اگر نبود که بحث فرق میکنه)
مورد دیگه اینکه همون طور که انتظار میره اسم مناسبی برا دنده 5 انتخاب شده ....
الحق و النصاف دنده 5 ماشین دنده صرفه جویی بنزین هست ....و با کمی درصد تخفیف دنده 4 در مقام دوم هست ازین جیث ...
البته هنوز جاده در دنده 5 با شیب مخالف بوده و اگر کفی بود مصرف ازین هم بهتر میبود ...
مورد دیگه اینکه دوستی در مورد قیمت تایر و صرفه بودن یا نصرفیدن خرید صحبت کردن ...
حالا اگه میخواین تعویض کنین و دو دلین میخواین عوض نکنین و بذارین جونشون در بیاد و بعد عوض کنین ....
اگر دوست دارین عوض نکنین ولی دو دلین ...
اما مطمئن باشین وضعیت اقتصاد و تورم فضایی ای در پیش خواهیم داشت که اون سرش ناپیداست ...
حالا بشینین و نگاه کنین
در همه ی اجناس ... نه فقط لاستیک و ...
همه اقلام زندگی
روزی برسه تو همین امسال و سال آینده که بری پنیر بخری بگن .......!!!! لاستیک که جای خود دارد ...
بذارین مرحله نهایی طرح هدفمندی اجرا بشه و بنزین 400 حذف بشه و قیمت بنزین بشه آزاد و بی یارانه ....حالا بحث نوسانات بازار جهانی و بالارفتن دلار و در واقع پایین اومدن بیش از پیش ریال و داستانای دیگه و مشکلات مختلف در راه واردات اجناس خارجی همه به کنار ....
بذارین برق و آب و گاز و ... بشه قیمت اصلیش تا آخر سال
اون وقت موج اصلی تورم تو تک تک کالاها خودشو جوری نشون بده که همین جوری میخ کوب بشیم ....
من پیشنهاد میکنم اگه امکانش رو دارین حداقل برین 2 جفت تایر نو از مارک خوب و برند خوب و جنس عالی و تاریخ ساخت جدید تاکید میکنم جدید .... بگیرین ....
مطمئن باشین اون وقت تا همین اول سال آینده نهایتش قیمتش اون قدر تفاوت کنه که فقط بشینین و کیف کنین ...
تایر ایرانی آنچنان تحفه ای نیست و خیلی از نظر کیفیتی و عمر با خارجیای خوب فرق داره ...
حالا استفاده نکرده باشی متوجه نمیشی و عادت میکنی و فکر میکنی همون آخرشه و همه همینن
وقتی دیدی میبینی خیلی تفاوت دارن ....
حالا بازم دل میزنین و شک دارین میخواین این کارو کنین و اونم ندین و استفاده کنین ...
چیزی که هست تموم وسایل و تک تک اجناس قیمتش خیلی در آینده نزدیک متفاوت خواهد شد...
چیزایی که میتونین بگیرین رو اگه جایی دیدین با انصاف هستن و قیمتش مناسب بود بگیرین ....
باطری مثلا اونایی که باطری ایرانی دارن ...
دیگه خیلی باطری ایرانی براتون باطری ای کنه و باطری خوبی باشه و اذیت نکنه فوقش 2 زمستون رو به زور براتون ببره .... دیگه چه قدر خوش شانس باشین که با این باطری قشنگش بتونین ازش کار بکشین و نذارتتون و لنگ نمونین و پدر ماشینو هم در نیاره با دینام ....
اگه امکانش براتون بود یه باطری اتمی خوب بگیرین و طرف خوب گفت عوض ش کنین و اونم بدین بهش ...
بد گفت و بی انصاف بود بذارین اونم بگیرین و نگهش دارین در جای مناسب و اینم تا جون داره ازش کار بکشین ...
قدیما باطریا که اسیدی بودن که تا وقتی اسید نمیریختی توش 100 سالم نگه میداشتی هیچیش نمیشد ...
این خارجیای اتمی که دیگه خودشون خشک خدایی هستن ....
چیزی که هست تونستین بگیرین ...چون دیر یا زود مجبور میشین بگیرین و اون وقت میبینین ای دل غافل باطری تا پریروز بود 90 تومن الان شده 180 تومن ....کی به کیه ...تورمم 9 درصده ولی همین جوری الکی الکی شده 180 تومن !!!
سلامت باشین ...

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر ،، یادگاری که در این گنبد دوار بماند

ای سرزمین من، شورآفرین میهن
دور از تو باد ای مرز باور، دست اهریمن

------------------ ((ا))
ای خاک مهر آیین، آیینه ی ایمان
ای در پناه لطف یزدان، جاویدان ایران

[تصویر:  4wdsvvxpm4xq51efs0h.jpg]
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - ( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
[تصویر:  star.gif] تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه)
[تصویر:  star.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی)
[تصویر:  exclamation.gif] فرم شکایت صاحبان خودروی تیبا از سایپا به علت برخی از مشکلات موجود در این خودرو
[تصویر:  video.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون)
[تصویر:  star.gif] فروشگاه پدال-(عرضه آپشن و قطعات برتر تیبا با بهترین کیفیت قطعات اصلی با مدارات و آموزش نصب کامل در سراسر کشور )
[تصویر:  video.gif] تاپیک گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن فروشگاه پدال( TIBA )
 تشکر شده توسط : mehrdad1355 آرشام moje tiba majid_R AMITA-TIBA ali1323 mk8mk tiba1390 hosein53 PH3N0M
ارسال: #2657
۱۳۹۰-۱۰-۱۲, ۰۷:۱۹ عصر
آقا علی خیلی خیلی ممنون از توضیحات و زحمت زیادی که متحمل شدی
چیزی که من متوجه شدم اینه که مصرف سوخت تیبا در دور موتور حدود 2500 و برای هر دنده ای کمترین میشه
در دور موتور 3200 تقریبا مصرف برا تمامی دنده ها بجز دنده 1یکسانه(باقی شرایط رانندگی رو یکسان فرض میکنیم)
 تشکر شده توسط : آرشام ali1323
ارسال: #2658
۱۳۹۰-۱۰-۱۲, ۰۸:۰۶ عصر
گیربکس های جدید تیبا هفته گذشته وارد شرکت شدند و تا مصرف گیربکس های قبلی که 200 عدد هست به خط تولید ارسال نمیشه تنها اطلاعاتی که تونستم ازش به دست بیارم این هست که دوقطه دمپر بهش اضافه شده یکی دمپراهرم کلاچ و دیگری دمپر متاسفانه واحد مهندسی به سختی اطلاعات میدن و این هم از دهنشون پرید و دیگه نگفتن که چی هست!!!!!!
 تشکر شده توسط : آرشام arf TIBA-NAVID mehrdad1355 ali1323 moje tiba AMITA-TIBA masooumi mk8mk AliMoh PH3N0M mehrshayan
ارسال: #2659
۱۳۹۰-۱۰-۱۲, ۰۸:۲۸ عصر
سلام اقای بندری شما چرا کم میایید اینجا حداقل حضور شما دل گرمی میده برای ما اگه لطف کنید بیشتر بیایید من و بچه ممنون میشیم
و سوال نفرمودین که آیا فراخوان میدن یانه؟
متشکر
 تشکر شده توسط : TIBA-NAVID mk8mk vahidreza_sh آرشام PH3N0M
ارسال: #2660
۱۳۹۰-۱۰-۱۲, ۰۸:۴۰ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰-۱۰-۱۲ ۰۹:۰۴ عصر، توسط آرشام.)
احسنت به تو نويد جان گل خودمونيم يه پا اقتصاد داني تو !!!!!!

دوستان سرتونو درد نيارم يه مورد كوچولو درمورد تورم ميخواستم بگم
((تورم افزايش آروم وبدون هدف و نظم خاصه))
حالا چه اتفاقي ميوفته كه تورم رخ ميده!
1) كمبود عرضه از طرفي افزايش فزاينده عرضه با توجه به رشد جمعيت
2) احتكار ، قاچاق ، تعرفه زياد براي ورود كالا و مواد اوليه خارجي( اين مورد دربيشتر موارد صنعتي با تحريم مواجهه)، پولشويي(قانوني جلوه دادن معاملات و كارهاي غير قانوني وحتي قاچاق و سوداگري ودلالي)
3) كاهش ارزش پول ملي وافزايش ارزش پول بين المللي مثل دلار كه باعث ميشه واردات گرانتر از صادرات باشه! يعني از صادرات كم دلار با ارزش كمتر كسب ميكنيم وبا واردات بيشتر دلار بيشتري رو خارج ميكنيم كه از بودجه نفت هدر ميره
4) عدم تنظيم صحيح بازار توسط دولت
5) نبود سرمايه گذاري دربخش صنعتي به جهت ورود جنس ارزان از چين وديگر كشورها ودرنتيجه عدم رقابت صنايع داخلي باتوجه به هزينه توليد فزاينده برعكسه درآمد كمتر وبيشتر كاهنده!!!!
6) تمايل مردم براي سرمايه گذاري در فعاليتهاي بدون بازدهي و اشتغال زا مثل خريد وفروش مسكن ، ملك، خودرو ،سكه ،دلار وغيره
وموارد ديگري كه زنجير وار باعث پيدايش تدريجي تورم ميشن
اين موارد باعث ميشن صنعت خودروسازي كه تقريبا به جز نفت وگاز 40% صنعت كشور رو اداره ميكنه! تحت تأثير قرار بگيره مثلا قطعه ساز با افزايش قيمت دلار درنتيجه افزايش قيمت مواد اوليه قيمت تمام شده جنسش رو ميكشه بالا بعد كارخونه هم يه درصدي ميكشه بالا تا دست مصرف كننده برسه ! درواقع مصرف كننده هم ماليات وعوارض پرداخت ميكنه وهم متحمل افزايش قيمت ميشه كه از قبل توسط قطعه ساز براي كاهش هزينه وماليات به دوش مصرف كننده كشيده شده
پس مطمئن باشين وقتي من نوعي به خاطر پول برق يا آب يا خدمت رساني درجامعه ويا ماليات قيمت خدمات يا كالاي خودمو بكشم بالا ديگران هم ميكشن بالا اين مسير بطور متناوب وبدون برگشت وكند شدن ادامه پيدا ميكنه تا جايي كه منفجر بشه!!!!! اون وقته كه دولت با اقدام سياستهاي پولي ومالي سعي ميكنه تورم رو تحت كنترل دربياره اما چون تقاضا مثل بادكنك درحاله منفجر شدنه عيار ازدستش خارج ميشه ومنتظر بازار ودست نامرئي ميشه تا اوضاع رو مساعد كنه واگه نشه به علت گراني زياد تقاضا كاهش وتوليد واشتغال كمتر ميشه وركود حاكم ميشه درنتيجه صادرات صفر ميشه وواردات هم چون پول نداريم كم ميشه! وچون جنس كمه وقيمت بالاست هرج ومرج ميشه همديگرو خفه ميكنيم به خاطر يه لقمه نون بعد از گشنگي شدت ضربات وارده ميميريم (پايان دنيا با تيباي نوك مدادي)

هيچ وقت غم نداشته باشين غصه به راه ندين دنيا چند روزه مياد و ميره ولي ياد ايام هميشه باقي ميمونه چه خوب كه اين ايام پر از صفا وصميميت باشه HeartSmile
 تشکر شده توسط : TIBA-NAVID mehrdad1355 moje tiba AMITA-TIBA vahidreza_sh PH3N0M majid_R
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

تورهای لحظه آخری