سلام مهمان گرامی ، خوش آمدید. آیا این نخستین بازدید شماست ؟ وارد شده یا عضو شوید

انجمن های خودرو

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
JAC J5 - جک جی 5 1800 اتوماتیک
Star 
سلام خدمت دوستان عزیز و ارجمند و عرض تسلیت اربعین حسینی
این بخش رو به درخواست یکی از دوستان بسیار خوبمون BAMARAM عزیز که از دوستان خوب تیباسوارمون هستند ایجاد میکنیم.
این دوست خوبمون به صورت همزمان علاوه بر تیبا یک دستگاه خودروی جک 1800 اتوماتیک هم تحویل گرفته بودن که انشاالله مبارک باشه و خوش رکاب باشه براشون.
انشاالله از صحبتا و نظرات ابشون در خصوص این خودرو استفاده ببریم و یه REVIEW خوب ازین خودرو برامون داشته باشن.
که مطمئنا مفید فایده خواهد بود.
پیشاپیش ازین دوست خوبمون ممنونم.
و سپاس از پیشنهاد خوبشون.

[تصویر:  attachment.php?aid=4854]

اینم مشخصات فشرده ای از پارامترهای مختلف جک جی 5 1800 اتوماتیک :

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر  ،، یادگاری که در این گنبد دوار بماند

ای سرزمین من، شورآفرین میهن
دور از تو باد ای مرز باور، دست اهریمن

------------------ ((ا))
                                          ای خاک مهر آیین، آیینه ی ایمان
                                          ای در پناه لطف یزدان، جاویدان ایران

[تصویر:  4wdsvvxpm4xq51efs0h.jpg]
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - ( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
[تصویر:  star.gif] تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه)
[تصویر:  star.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی)
[تصویر:  exclamation.gif] فرم شکایت صاحبان خودروی تیبا از سایپا به علت برخی از مشکلات موجود در این خودرو
[تصویر:  video.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون)
[تصویر:  star.gif] فروشگاه پدال-(عرضه آپشن و قطعات برتر تیبا با بهترین کیفیت قطعات اصلی با مدارات و آموزش نصب کامل در سراسر کشور )
[تصویر:  video.gif] تاپیک گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن فروشگاه پدال( TIBA )
پاسخ
تشکر شده توسط : mehrdad1355 bamaram شهاب
سلام مبارکشون باشه انشاالله چرخش واسشون بچرخه. خیلی ماشین باحالیه من تجربه روندنشو دارم شتاب فوق العاده، بی صدا بودن و کلی امکانات دیگه دنده اتوماتیک هم که دیگه لذت خاص خودشو داره در کل با توجه به امکاناتی که داره قیمتش به نطر من خیلی مناسبه
پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID mehrdad1355 bamaram شهاب
با سلام و تشکر از آقا نوید و رضا و کلیه بچه های پدال ، ناقابله و از خودتون بدونید.
ما من بعد شدیم تیباسوار جک سوار!

در مورد خودرو جی 5 اتوماتیک هم باید بگم کلا خودروهای جک دارای کیفیت نسبتا مناسبی با توجه به قیمتشون هستن.
جی 5 خودروی است که شرکت jac با طراحی ظاهری توسط شرکت پینین فارینا ایتالیا و موتوری طراحی شده توسط شرکت میتسوبیشی (که تا سال 2007 روی لنسر استفاده میشده و بعدا توسط شرکت جی ای سی خریداری شده) اونرو با هزار امید و آرزو روانه بازار کرده ! گیربکس اتومات نیز تحت لیسانس میتسوبیشی در چین تولید میشه و به نظر میرسه کیفیت قابل قبولی داشته باشه. شریک تجاری jac در ایران کرمان موتور هست و محصولات اون رو مونتاژ میکنه.
خودروی جی 5 باید و نباید های فراوانی داره اما چیزی که مسلمه ظاهری بسیار مدرن و شیک و امروزی داره و سعی کرده از نظر فنی نیز چیزی کم نذاره و علی ایحال این خودرو نسبت به قیمتش در بازار بی رقیب هست همینطور که برادر بزرگترش s5 (شاسی بلند جک) با اون همه امکانات با قیمتش بی رقیبه و قطعا بازار را دچار تغییر خواهد نمود.
هدف این تاپیک با تجربه ای که از تاپیک تیبا داشتم بچه های خوب و مهربونش و مدیر دلسوزش میخوام در مورد این خودرو هم اگه کاری و چیزی انجام میشه بصورت عملی و راهکار و راهنما و حتی تصویری بازنشر بشه. چیزی که در سایتهای مختلف یافت نمیشه و اگرم هست سربسته و خیلی گویا نیست. که به امید خدا کم کم پیش خواهیم رفت.
در اخرهم چون هنوز از خودرو بصورت عملی استفاده آنچنانی نشده دراین پست مزایا و معایب و کمبودهای ظاهری ماشین رو بیان میکنم و فنی های در طی استفاده انشاله. و چندتا تصویرم چاشنیش.
مزیتهای ماشین تو یک نگاه:
1- ظاهری زیبا و عامه پسندو جادار و راحت
2- کیفیت نسبتا مناسب ادوات داخلی خودرو
3-بی صدا بودن موتور خودرو و عایق بندی مناسب و عدم ورود صدای موتور به داخل کابین
4-امکانات قابل قبول همچون سانروف و تهویه اتومات و دریچه تهویه عقب و سنسور نمایشگر باد لاستیکها و رینگ اسپرت و سنسور دنده عقب و ...
5-تعلیق و هندلینگ مناسب و نرمی ماشین در حرکت (البته هنوز در طولانی مدت امتحانش را پس میده)
6-گیربکس اتومات و تعویض دنده ها بصورت نامحسوس و نرم به همراه اکان تعویض دستی با تیپ ترونیک
و ....
و اما معایب در یک نگاه
1- گیربکس همانند سایر اتوماتها حالت حرکت روی برف و یخبندان را ندارد (که میشود تا حدودی با حالت تیپ ترونیک یا دستی اش مشکل را حل کرد)
2- نداشتن چراغ در روز (دی لایت ) با توجه به کلاس خودرو
3-جای خالی سیستم تصویری و دوربین عقب برای خودرو خیلی خودنمایی میکند
4-صندلی ها دستی است و گرم کن و سرد کن ندارند
5-کروز کنترل هم با توجه به اتومات بودن جای خالی اش احساس میشود
6-پاور ویندوز و پاور سانروف هم ندارد و سیستم استارت با سوییچ است و کی لس استارتر در کلاسش میگنجد.
و...
در آخر اینکه خیلی از کاستی های این خودرو بصورت فابریکی توسط واحد آپشن کرمان موتور ارائه میشه اما با توجه به قیمت بالاشون به نظرم باید کاستی دونست اونها رو.
سپاس
                        [/align]    

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID reza_shahami شهاب
سلام به شما علیرضای گل
خیلی خیلی هم ممنون ازین حسن بیان و توضیح خوبتون .
بله قطعا با شناختی که از شما و سایر دوستان دارم قطعا تاپیک های به این سبک که فردی دلسوز و خوب و فنی در مورد اون خودرو که داره مطالب کامل و قشنگشو جمع آوری کنه میتونه خیلی مفید باشه و قابل استفاده و شیوا.
انشاالله ما هم صحبتای شما رو میخونیم و ازشون استفاده میکنیم.

من یه چیزی بگم حتی تا چند مدتی قبل ماشینای این شرکتو اصلا نمیشناختم ... دقیقا سابقشو نمیدونستم.
ولی روزی یه بنگاه دیدم یه ماشین هاچ بک داشت آرم جلوش ستاره بود ...
گفتم این دیگه سازندش کجاست ...آرم ستاره !! نه حرفی نه کلمه ای ...
نمیدونم ولی بنز مثلا شاید سبکش مثل همین باشه ولی اونقدر دیدیم و شنیدیم که اصلا همون اسمش برا خودش با آرمش یه برند ستودنی تبدیل شده.
ولی در نگاه اول خود من اصلا نمیدونستم اون زمان این خودروساز مادرش رو و مشخصاتش رو
بعدا بررسی کردم قضیه شونو دیدم.
بگذریم

به هرحال ممنون از شما
انشاالله از صحبتای خوب شما توامان چه در بخش های تیبا و چه در اینجا بیشتر استفاده ببریم.

------------------ ((ا))

[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - ( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
[تصویر:  star.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی)
[تصویر:  exclamation.gif] فرم شکایت صاحبان خودروی تیبا از سایپا به علت برخی از مشکلات موجود در این خودرو
[تصویر:  video.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون)
[تصویر:  star.gif] فروشگاه پدال-(عرضه آپشن و قطعات برتر تیبا با بهترین کیفیت قطعات اصلی با مدارات و آموزش نصب کامل در سراسر کشور )
[تصویر:  video.gif] تاپیک گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن فروشگاه پدال( TIBA )
پاسخ
تشکر شده توسط : bamaram شهاب
سلام مجدد ، بله دقیقا منم تا مدتی قبل این شرکتو نمیشناختم ،

جِی ای سی (JAC)، یک شرکت اتومبیل سازی است است که در شهر هفئی استان آن‌هوئی چین قرار دارد.این شرکت در ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۹ میلادی تاسیس شده‌است.این شرکت قبلاً با نام کارخانه اتوموبیل سازی هفئی جیانگوای شناخته می‌شد که در سال ۱۹۶۴ میلادی تاسیس گردیده بود.

اگر دقت کرده باشید کامیونت های این شرکت سالهای سال است که در کشور تردد دارند و دقیقا جلوشون نوشته jac هست و از گذشته بوده اما چون شناختی ازش نبوده مثلا من دقت نمیکردم جک یعنی چی!
این شرکت به نظرم رشد بسیار خوبی داشته و همپای خودروسازهای جهانی پیش رفته بطوری که چندین کارخانه برون مرزی هم داره در برزیل و بحرین و ... که جالب اینکه این شرکت مرکز تحقیقات گسترده ای هم برای پیشرفت خودش و همکاری با پیشگامان خودرو تاسیس کرده . و اینکه جالبتر اینکه خودش هم طراح انجین و گیربکس هست بعلاوه اینکه از انجین و گیربکسهای خودروسازهای معروف مثل میتسوبیشی و هیوندای هم استفاده میکنه.
و محصولا متنوع اون اعم از ون و کامیون و کامیونت و کشنده و سواری و شاسی بلند در نوع خودش بی نظیره ، و در حال حاضر شریک تجاری اش تو ایران در خودرهای سواری کرمان موتور و خودروهای ون و کامیونت هاش شرکت رخش خودرو دیزل هست.
پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID
سلام
بله bamaram جان این کامیونت ها رو دیده بودم
ولی خوب تو سواری ها اولین باری که دیدم مخصوصا اون آرمش رو زیاد شناخت نداشتم اون موقع.
خصوصا که زیاد اطلاع رسانی خاصی هم در موردشون نبود.
به هرحال بیشتر از تجربیات شما و موارد فنی و عملکرد این یه محصولشون آشنا بشیم

------------------ ((ا))

پاسخ
تشکر شده توسط : bamaram
سلام و عرض ارادت
خوب از اونجایی که شروع هر ماشین با استارتش هست برای شروع جک جی 5 اتوماتیک سراغ استارت دوسداشتنیش میریم.

با توجه به اتوماتیک بودن گیربکس این خودرو سیستم استارتش هم هوشمنده و این برای من خیلی جالب بود به اینصورت که وقتی حالت دنده درگیر باشه حالا هر حالتی D (دنده اتومات) یا R (دنده عقب) یا دنده در حالت دستی باشه ، استارت خودرو کار نمیکنه و استارت نمیخوره و فقط در حالت P (پارک) که چرخ ها قفل هستند و یا N (خلاص) با فشردن پدال ترمز امکان استارت وجود داره.
و این یک مزیت خوب هست که امکان اشتباه رو صفر میکنه و مثل خودورهای دنده ای امکان پریدن خودرو به جلو و عقب به علت درگیر بودن دنده و حواسپرتی راننده حین استارت رو نداره و جلوگیری میکنه از آسیب به موتور و گیربکس و یا خطرات دیگه این حرکت.Rolleyes
پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID شهاب
سلام علیرضا جان
خیلی خیلی عالی بود توضیحتون از این عملکردش و برای ما که تجربه ازین خودرو نداشتیم هم کاملا گویا.
فقط اول که صحبتتونو خوندمقبل دیدم عکس گفتم حتما از استارت های فشاری هست.
که اون وقت این کمپانی چین شاید در این مورد هم یه الگویی از کارای جدید گرفته باشه و بروزتر.
ولی عکس رو دیدم دیدم نه سویچ به همون حالت عادی هست و این مورد که فرمودین رو که البته زیادم از نظر فنی کار سختی نیست برای سازنده ولی خوب شاید کج سلیقگی سازنده ها بعضا این مواردو فعال نکنن روی خودرو بعضی موقع ها وجود داشته باشه ...
حالا نمیدونم مثلا در اتومات های داخلی از 206 گرفته تا بعضی موارد دیگه همین نکته ظریف آیا رعایت نمیشه ؟
ممنون

------------------ ((ا))

پاسخ
تشکر شده توسط : bamaram شهاب
سلام نوید گلم
برا سیستم استارت jac j5 at تو پست اولم درباره معایب قسمت ششم گفتم که از سوییچ معمولی استفاده میکنه و keyless starter جاش خالیه ،

اما شرکت جک برای این خودرو هم این رو بصورت فابریکی در نظر گرفته که قیمتش بالای 1 میلیون تومان هست اما شرکت کرمان موتور ترجیح به کلید معمولی با ریموت داده و حتی ریموت با سوییچ تاشو هم تو ایران ارائه نشده تا الان.
سیستم کی لس استارتر برا چک فابریکی وجود داره اما تو ایران شرکتهای ارائه دهنده آپش از مصولات هیوندای و ایزی کار نیز برای جی 5 استفاده میکنن که فابریک نیست.
درباره اون سیستم عمل نکردن استارت موقع درگیر بودن دنده هم 206 رو دقیقا نمیدونم اما فک میکنم داشته باشه ،
این عمل توسط رله آنتی استارت انجام میشه.
این رله خود شامل دو رله مجزاست رله اول از ECU دستور گرفته و مسئول برق رسانی به عملگر قفل کن دسته دنده در حالت P است . وقتی که سوئیچ باز باشد و ترمز فشرده شود ، ECU گیربکس با فعال کردن رله باعث می شود تا به عملگر برق رسیده و قفل دسته دنده باز شود (یعنی تا سوییچ باز نباشه قفل دسته دنده باز نمیشه و حتی با گرفتن ضامن و فشردن ترمز هم امکان حرکت دسته دنده در هیچ وضعیتی وجود ندارد). رله دوم مسئول قطع و وصل کردن مسیر استارت خودروست و مستقیما از بلوک هیدرولیک و کنتاکت های P/N دستور می گیرد . در صورتی که دسته دنده در یکی از این دو حالت باشد رله تحریک شده و مسیر برق سوئیچ را برای استارت زدن باز می کند .
پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID iMehrdad شهاب
(1393-9-30، 08:25 عصر)bamaram نوشته است: سلام نوید گلم
برا سیستم استارت jac j5 at تو پست اولم درباره معایب قسمت ششم گفتم که از سوییچ معمولی استفاده میکنه و keyless starter جاش خالیه ،

اما شرکت جک برای این خودرو هم این رو بصورت فابریکی در نظر گرفته که قیمتش بالای 1 میلیون تومان هست اما شرکت کرمان موتور ترجیح به کلید معمولی با ریموت داده و حتی ریموت با سوییچ تاشو هم تو ایران ارائه نشده تا الان.
سیستم کی لس استارتر برا چک فابریکی وجود داره اما تو ایران شرکتهای ارائه دهنده آپش از مصولات هیوندای و ایزی کار نیز برای جی 5 استفاده میکنن که فابریک نیست.
درباره اون سیستم عمل نکردن استارت موقع درگیر بودن دنده هم 206 رو دقیقا نمیدونم اما فک میکنم داشته باشه ،
این عمل توسط رله آنتی استارت انجام میشه.
این رله خود شامل دو رله مجزاست رله اول از ECU دستور گرفته و مسئول برق رسانی به عملگر قفل کن دسته دنده در حالت P است . وقتی که سوئیچ باز باشد و ترمز فشرده شود ، ECU گیربکس با فعال کردن رله باعث می شود تا به عملگر برق رسیده و قفل دسته دنده باز شود (یعنی تا سوییچ باز نباشه قفل دسته دنده باز نمیشه و حتی با گرفتن ضامن و فشردن ترمز هم امکان حرکت دسته دنده در هیچ وضعیتی وجود ندارد). رله دوم مسئول قطع و وصل کردن مسیر استارت خودروست و مستقیما از بلوک هیدرولیک و کنتاکت های P/N دستور می گیرد . در صورتی که دسته دنده در یکی از این دو حالت باشد رله تحریک شده و مسیر برق سوئیچ را برای استارت زدن باز می کند .
سلام
شرکت جی ای سی(JAC) اصلا این سیستم (Smart Start System) رو برای این خودرو به صورت فابریکی ارائه نداده Undecided.
اگر منظورت اون قسمت آپشن AliExpress هست که این سیستم رو قرار داده برا j5 ، اون هم مدل fuzik هست در تصویری قرار دادی بسته شده که به ماشین میخوره ولی شرکتی نیستBig Grin.
پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID bamaram شهاب

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان