سلام مهمان گرامی ، خوش آمدید. آیا این نخستین بازدید شماست ؟ وارد شده یا عضو شوید

انجمن های خودرو


امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم
#1
خرید اتوموبیل دست دوم، یكی از ریسك‌هایی است كه ممكن است هر كس در زندگی مرتكب شود. خریداران، گاه شیفته وضع ظاهری خودرو می‌شوند كه البته تاوان این زودباوری را با متحمل شدن زیان مالی خواهند داد. در‌ ‌این مطلب برخی نشانه‌های كلیدی كه به شما در خرید خودروی دست دوم كمك می‌كند، ذكر شده است:

1) به خوردگی و زنگ زدگی بدنه ماشین توجه كنید. راه تشخیص آن حركت دادن آهن ربا روی بدنه ماشین است .اگر آهن ربا به قسمت وسیعی از بدنه نچسبد، نشانگر آن است كه این قسمت به دلیل تصادف از بین رفته و با بتونه پر شده است. اگر قسمت‌های از‌ ‌بین رفته زیاد باشد ازخریدن ماشین صرف نظر كنید.

2) به همه جای ماشین به صورت‌ ‌عمودی فشار زیاد وارد كنید. در حالت طبیعی ماشین باید به شكل اولیه خویش بازگردد‌اما اگر ماشین شروع به لرزیدن كند، نشانگر آن است كه سیستم تعلیق خودرو نیاز به تعمیر دارد.

3) در و پنجره‌ها و در كاپوت و صندوق عقب را چك كنید و مطمئن شوید به راحتی باز و بسته می‌شوند و كلیدها راحت در قفل‌ها می‌چرخند.

4) پارگی‌ ‌صندلی‌ها را بررسی كنید و كفی ماشین را كنار بزنید. اگر قسمتی از كف ماشین زنگ زده باشد، به آن معناست كه آب زود به داخل ماشین نفوذ می‌كند‌.

5) برق‌ ‌ماشین، چراغ‌ها، راهنماها، بوق و آب پاش‌ها را به دقت بررسی كنید. اگر ضبط و امكانات دیگر روی ماشین نصب شده است آنها را نیز بررسی كنید.

6) به كیلومتر شمار نگاه كنید و مطمئن شوید با ظاهر ماشین مطابقت می‌كند. راننده معمولی در سال، ۱۲ هزار كیلومتر ماشین می‌راند اما خودرویی كه در خدمت شركت است، در سال ۴۰ هزار كیلومتر راه می‌پیماید. باید ظاهر خودرو با كیلومتر ثبت شده همخوانی داشته باشد زیرا به راحتی می‌توان كیلومتر شمار را‌ ‌دستكاری كرد.

7) موتور را بررسی كنید تا هر گونه علامت تعمیر را در آن‌ ‌بیابید. این علامت‌ها عبارتند از:روغن كاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات، تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور.

8) مكان‌هایی را كه آب به بیرون ترشح می‌كند، به دقت بررسی كنید. تعویض شیلنگ آب كار آسانی است اما اگر آب از رادیاتور ترشح كند باید آن را تعویض كنید و این كار هزینه سنگینی در بر دارد.

9) موتور را روشن كنید و‌ ‌بگذارید به آرامی‌حركت كند (بچرخد.) دیده شده است كه بعضی بنگاه داران متقلب، روغن غلیظ در موتور و جعبه دنده می‌ریزند تا مانع شنیده شدن صداهای ناهنجار موتور شوند.

10) میله اندازه گیری روغن را بررسی كنید. اگر روی آن خطوط راه‌راه مایل به‌ ‌خاكستری رنگ و یا قطرات آب دیدید، نشانه خرابی رینگ پیستون است.

11) در پوش‌ ‌كارتر را بر دارید به گونه ای كه از روغن پر شود. وجود بخار یا دود نشانگر خرابی‌ ‌بزرگ است و در این صورت باید موتور را تعویض كنید. بعد از اینكه موتور را ۵ دقیقه روشن گذاشتید، اگر دود سیاه از اگزوز خارج شود، دلالت بر وقفه موقت كار كاربراتور دارد اما اگر دود آبی باشد، نشانگر این است كه كاربراتور باید با هزینه سنگینی تعمیر شود.

12) باتری را بررسی كنید، یعنی ابتدا چند دقیقه آن را روشن كنید و مطمئن شوید، بعد‌ ‌از آن موتور به راحتی روشن می‌شود‌ .‌فرمان را در سرازیری كه شیب آن تند و پر پیچ و خم است، امتحان كنید و مطمئن شوید صدایی از آن خارج نمی‌شود. در این حالت، ماشین باید در‌ ‌مسیر مستقیم با سرعت ۱۰۰ كیلومتر در ساعت حركت كند.

13) ترمزها را امتحان‌ ‌كنید. اگر مجبور باشید آن را تا آخر بكشید یا اگر ماشین هنگام ترمز گرفتن به این سو و آن سو‌ ‌مایل و یا صدایی از آن خارج شود، نیاز به تعمیر فوری دارد زیرا این مشكلات خطر جدی برای راننده به وجود می‌آورند.

14) به هر صدای غیر عادی داخل ماشین گوش‌ ‌كنید. اگر هنگام پیچیدن، از چرخ‌های جلو صدای بلندی شنیده شود، نشانگر وجود مشكل در سیستم‌ ‌كمك فنر خودرو است.

15) در سرعت زیاد ۵۰ (كیلومتر در ساعت) دست خود را از روی‌ ‌فرمان بردارید. اگر ماشین بلرزد و یا به این سمت و آن سمت كشیده شود یا از خط مستقیم‌ ‌خارج شود، فرمان نیاز به میزان شدن و تعمیر دارد.

16) و سرانجام قبل از اینكه تصمیم‌ ‌نهایی را برای خرید ماشین دست دوم بگیرید، بهتر است از یك كارشناس خودرو كمك بگیرید تا ماشین را به دقت بررسی كند.
پاسخ
تشکر شده توسط : taban200082 mehrdad1355 en.delbordeh AA1393


پیام‌های داخل این موضوع
راهنمای خرید اتوموبیل دست دوم - توسط elham - 2010-01-08، 09:16 AM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان