سلام مهمان گرامی ، خوش آمدید. آیا این نخستین بازدید شماست ؟ وارد شده یا عضو شوید

انجمن های خودرو


امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
تفاوت قیمت خودرو در ایران و جهان
#1
آیا تاکنون به این فکر کرده اید که با بودجه ای که برای خرید خودرو در نظر گرفته اید در بازار دنیا چه خودرویی می توانید خریداری کنید؟

با مقایسه بازار داخلی و جهانی به این نکته پی می برید که تفاوت قیمتی بسیاری میان خودروهای عرضه شده در بازار داخلی و جهانی وجود دارد؛ به طوری که شما می توانید با حداقل بودجه خودرو در خور توجه در بازار جهانی خریداری کنید؛ در حالی که این اتفاق در بازار داخلی رخ نمی دهد؛ چراکه قیمت خودرو در بازار داخلی چندین برابر بازار جهانی است که این امر موجب شده تا خریداران داخلی با محدودیت کمی و کیفی بازار مواجه شوند.

تفاوت قیمت میان ایران و بازار جهانی در حالی است که سال ها است دولتمردان کشور به امید روزی که هر خانواده ایرانی صاحب یک خودرو شود شعار خودرو ارزان را سر می دهند، با این حال، با گذشت بیش از نیم قرن از قدمت صنعت خودروسازی شعار داده شده تاکنون محقق نشده، به طوریکه هم اکنون بازار برای قشر متوسط یا پایین جامعه به خودروهای پیکان و رنو کار کرده یا پراید و روآ محدود شده؛ به همین دلیل متقاضیان تنها می توانند خودروهای مذکور را خریداری کنند خودروهایی که چند دهه است از خطوط تولید سایر خودروسازان خارج شده اند. محدودیت در بازار خودروهای ارزان در ایران در حالی است که در دنیا بازار خودرو تنها در اختیار قشر مرفه جامعه قرار ندارد و تمام اقشار از فرصت های مناسبی برای خرید بهره مند هستند که این امر موجب شده تا خودروسازان، تولید خودروهای ارزان را نیز در دستور کار خود قرار دهند، در این خصوص می توان به تولید ارزان ترین خودرو دنیا با رنج قیمتی در حدود 2500 تا 3000 دلار اشاره کرد که تولید این خودرو موجب شده تا به این طریق بازار برای کم درآمد ها نیز مهیا شود.

اقدامات صورت گرفته در دنیا در حالی است که در ایران متقاضیان برای خرید ارزان ترین خودرو آن هم به صورت کارکرده رقمی در حدود چهار تا پنج میلیون تومان باید بپردازند تا بتوانند خودرویی با تکنولوژی چهل ساله را خریداری کنند، در حالی که در دنیا متقاضیان می توانند با هزینه ای در حدود 3 تا 5 هزار دلار خودروی با طراحی و تکنولوژی جدیدتر را خریداری کنند، به طوری که هم اکنون شرکت تاتا، نیسان و شرکت های چینی تولید خودروهای با رنج قیمتی در حدود 5 هزار دلار را در دستور کار خود قرار داده اند. در این خصوص می توان به خودرو ننو شرکت تاتاموتورز هند که با قیمت 2500 تا 3500 دلار در بازار عرضه می شود و خودرو میکرا نیسان موتورز که با قیمتی در حدود 4500 دلار در بازار خرید و فروش می شود یا به برخی از محصولات شرکت چری و جیلی چین اشاره کرد. نرخ اعلام شده برای خودروهای ارزان در دنیا در حالی است که هم اکنون در کشور ما تنها خودروهای پیکان و پی کی کارکرده با این رنج قیمتی در کشور عرضه می شوند و با توجه به تعرفه و عوارض جانبی تعیین شده در کشور امکان ورود خودروهای ارزان قیمت دنیا به بازار داخلی با قیمت جهانی نیز وجود ندارد؛ چراکه خودروهای مذکور به هنگام ورود به کشور ما در رده خودروهای با رنج متوسط قرار گیرند که این امر موجب می شود تا دست متقاضیان خودروهای ارزان به این خودروها نرسد.

[تصویر: nissan_micra_1.jpg]

اما در میان شرکت های مذکور چین را می توان سردمدار ارزان سازی در این صنعت دانست؛ به طوری که هم اکنون در این کشور تولید و عرضه خودروهای ارزان به صورت جدی پیگیری می شود؛ هرچند تاکنون خودروهای تولید در این رنج قیمتی نتوانسته اند مجوز ورود به بازار اروپا و آمریکا را از آن خود کنند که این امر دستاویزی برای مسوولان کشور ما شده که از ورود، تولید یا مونتاژ این خودروها در کشور جلوگیری کنند، اما نکته ای که شاید از دید برخی از مسوولان پنهان مانده این باشد که خودروهای پیکان و پی کی نیز توان ورود به بازار جهانی را ندارند، به طوری که حتی سنگال نیز مجوز ورود پیکان به این کشور را صادر نکرد.

داستان دنباله دار
علاوه بر محدودیت در بازار خودروهای زیر پنج میلیون بازار داخلی با محدودیت در عرضه خودرو با رنج قیمتی کمتر از 10 میلیون نیز مواجه است، به طوری که هم اکنون بازار در این رنج قیمتی در اختیار سه خودرو پراید، روا و MVM چینی قرار دارد. محدودیت در این محدوده تنها به قیمت منتهی نمی شود، بلکه خودروهای عرضه شده در این رنج قیمتی به لحاظ کیفی نیز در سطح پایینی قرار دارند که این امر موجب شده تا متقاضیان خودرو در این رنج تنها به فکر خرید چهارچرخی باشند که نام خودرو را یدک می کشد. این امر در حالی است در بازار جهانی خودروهای متنوع و باکیفیتی را در این گروه در بازار عرضه می شود به همین دلیل متقاضیان خودرو با این رنج قیمتی نه تنها با تنوع در مدل، بلکه با تنوع کیفی نیز مواجه هستند.

[تصویر: 1255015289_thumb_Hyundai_Verna_3.jpg]

عرضه تنها سه محصول با رنج قیمتی کمتر از 10 میلیون در حالی است که متقاضیان در دنیا می توانند با این بودجه خودروهای نیسان ورسا و هیوندا اکنست را با قیمت 9 هزارو نهصد دلار و پژو 106 را با قیمت 9 میلیون و دویست هزار تومان خریداری کنند به خودروهای مذکور می توان برخی از خودروهای چینی و آمریکایی را نیز افزود که این امر تنوع بسیاری را در بازار این خودروها به وجود آورده است از سوی دیگر باید به این نکته نیز اشاره کرد که خودروهای مذکور به لحاظ کیفی توانسته اند رتبه های قابل قبولی را در بازار اروپا به دست آورند، اما دو خودرو پراید و روا که با این محدوده قیمتی در کشور خرید و فروش می شوند، در خصوص اخذ استانداردهای داخلی نیز با مشکلاتی مواجه هستند.

مقایسه متوسط های ایرانی و خارجی
از سوی دیگر، هرچند بازار خودرو با رنج قیمتی زیر 10 میلیون با محدودیت تنوع مواجه است، اما برعکس خودروسازان در مورد خودروهای با رنج قیمتی 10 تا 20 میلیون توانسته اند خودنمایی کنند. به طوری که هم اکنون نزدیک به 20 مدل خودرو با این رنج قیمتی در بازار عرضه می شوند که می توان به خودروهای ریو، تندر 90، پژو 206، پژو 405، پژو پارس، هیوندا ورنا و انواع سمند اشاره کرد. هرچند خودروسازان در این محدوده تا حدودی توانسته اند به تنوع در مدل دست پیدا کنند، اما باید به این نکته اشاره کرد که تنوع به وجود آمده تنها به لحاظ کمی است نه کیفی چراکه با بودجه 12 تا 20 هزار دلار می توان در بازار دنیا خودروهایی با سطح بالاتر و فن آوری جدید تر را خریداری کرد در حالی که در ایران فن آوری به روز برای خودروهای با قیمت بیش از 17 هزار دلار در نظر گرفته شده است. در این خصوص می توان به 10 خودرو برتر ارزان دنیا که رنج قیمتی در حدود 12 تا 17 هزار دلار را به خود اختصاص داده اند، اشاره کرد. به طور مثال خودروهای نیسان ورسا چهار درب هم اکنون با قیمتی در حدود 12 هزار و 710 دلار، تویوتا یاریس هاچ بک و صندوق دار هر کدام به ترتیب 13 هزار و 905 و 13 هزار و 715 دلار، کیا سول 13 هزار و 995 دلار، کیا فورت 15 هزار و 390 دلار، ریو چهار درب LX 15 هزار و 390 دلار، ساین هاچ بک 16 هزار و 270 دلار، فیت هاچ بک 16 هزار و 410 دلار و نیسان کیوب با قیمت 16 هزار و 750 دلار در بازار عرضه می شوند.

[تصویر: 2005_Kia_RioWagon_ext_1.jpg]

در میان 10 خودرو ارزان دنیا نام دو خودرو به چشم می خورد که در بازار داخلی نیز عرضه می شوند. ریو و تویوتا یاریس با این تفاوت که در ایران ریو در مدل قدیمی و با قیمت 13 میلیون و 600 هزار تومان در بازار معامله می شود و به طور حتم مدل جدید به هنگام ورود به بازار قیمتی به مراتب بالاتر را به خود اختصاص می دهد، از سوی دیگر خودرو یاریس نیز با قیمتی در حدود 26 تا 29 میلیون تومان در بازار معامله می شود و این بدان معنا است که ارزان ترین خودرو دنیا در رنج 12 هزار دلار در ایران با بیش از دو برابر قیمت عرضه می شود. تفاوت قیمتی میان بازار ایران و جهان حکایت از آن دارد که متقاضیان داخلی برای خرید خودرو باید چندین برابر قیمت جهانی را هزینه کنند، در حالی که در دنیا خرید خودرو آنقدر ها هم سخت نیست.

از سوی دیگر، در دنیا بازار برای خودروهای با رنج 20 هزار دلار در اختیار خودروهای با تکنولوژی جدید سوختی یا خودروهای لوکس قرار دارد، در حالی که در بازار ایران خودروهای در این رنج قیمتی عرضه می شوند که از بازار دنیا سال ها است جمع آوری شده اند.

نگاهی به بازار آمریکا
اما باید به این نکته اشاره کرد که تنوع قیمت در محدود 12 تا 16 هزار دلار تنها به بازار اروپا محدود نمی شود، بلکه در بازار آمریکا نیز متقاضیان با بازار متنوعی مواجه هستند، به طوری که هم اکنون در این کشور خودرو شورولت آوو با قیمت 11 هزار و 965 دلار، سوزوکی sx4 اسپورت با قیمت 14 هزار و 949 دلار، اسمارت با قیمت 11 هزار و 999 دلار، مزدا دو 14 هزار و 780 دلار، هیوندا النترا 14 هزار و 145 دلار، کیا سراتو 14 هزار و 965 دلار و پونتیاک c3 با قیمت 14 هزار و 275 دلار در بازار عرضه می شود.

[تصویر: mazda2_m_m.jpg]

با نگاهی به خودروهای اعلام شده می توان به این نکته پی برد که خودروسازان بزرگ دنیا با اصل رقابت پذیری توانسته اند خودروهای با کیفیت و با رنج قیمتی مناسب را وارد بازار کنند اقدامی که تاکنون خودروسازان داخلی در آن موفق نبوده اند.

انحصار دلیل تفاوت قیمت
به گفته کارشناسان، مهم ترین دلیلی که باعث این اختلاف قیمت میان ایران و بازار جهانی شده به بحث همیشگی انحصاری بودن صنایع خودروسازی در ایران و همچنین چشم داشت دولت به سود سرشار این صنعت بازمی گردد.

و تا زمانی که انحصار در این بازار از میان نرود بازار ایران با بازار جهانی قابل قیاس نخواهد بود و همراه متقاضیان ملزم به پرداخت این هزینه سنگین خواهند بود.

علاوه بر انحصار، تعرفه نیز در تعیین قیمت خودروهای داخلی تاثیر گذار است به طوری که علاوه بر تعرفه واردات خودرو، تعرفه تعیین شده برای قطعه و نحوه دریافت آن نیز بر قیمت خودروهای داخلی تعیین کننده است؛ چراکه در خصوص تعرفه واردات باید به این نکته اشاره کرد که هرچه درصد مونتاژ بالاتر باشد، این تعرفه نیز بیشتر می شود. علاوه بر این عوارض گرفته شده از خودروهای تولیدی و هزینه های هنگفت سر بار نیز از عوامل مهم تولید نشدن خودروی ارزان در ایران عنوان شده است.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد
پاسخ
تشکر شده توسط : asd.mohammad mehrdad1355 captan24
#2
میشه یک جدول از قیمت ها بگذارید
[تصویر: 442_1256455855.jpg]
«تیبا» در لغت نامه دهخدا آهو معنی شده‌است. در این لغت نامه آمده‌است: تیبا (هزوارش) به زبان زند و پازند آهو را گویند.
پاسخ
تشکر شده توسط : mehrdad1355
#3
متاسفانه انحصار و سود سرشار دولت ها از فروش خودرو باعث این وضعیت اسفبار شده.
پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  قیمت نیسان تینا و قشقایی admin 1 24,728 2011-12-03، 09:23 AM
آخرین ارسال: ya hossein
  فروش خودرو از طریق سایت admin 0 4,883 2009-12-27، 04:05 PM
آخرین ارسال: admin

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان