سلام مهمان گرامی ، خوش آمدید. آیا این نخستین بازدید شماست ؟ وارد شده یا عضو شوید

انجمن های خودرو

امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 4.61
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاپیک زیر شاخه تیبا (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
سلام به شما دوست عزیز و ارجمند
ممنون از محبتتون
عرض کنم پرسیدن سوال و اینی که فردی ابهام و شکی داشته باشه اشکالی نداره ... ندونستن و کار اشتباه انجام دادن هست که مشکل داره.

اما ما جدا از تاپیک تیبا و این تاپیگ های زیرشاخه مثل این تاپیک و تاپیک های فنی تخصصی مختلف موضوعی که برای هر موضوعی یه زیرشاخه داریم و تاپیک داریم ..
جدا ازین مطالب و تاپیک ها ...
یه تاپیک اختصاصی داریم به نام (تاپیک مواردی که در ابتدای تحویل باید رعایت شود)
این تاپیک رو برای این ایجاد کردیم که یه خلاصه و موارد عمومی در مورد سرویس ها و چکاپ ها و بازدیدهایی که بدو تحویل هر ماشینی (بحث تیبا و پزو و ... نیست ... هر ماشینی موقع تحویل بهتر هست یه سری بازدید و چکاپ هایی رو اون 1000 تای اول فرد وقت بذاره براش)
یه چیزایی مهم هست که همون نمایندگی قبل از تحویل ماشین باید چک بشه (مثل اینکه روغن موتور کم نباشه یا چکاپ سلامت رنگ و تصادفی نبودن و چکاپ شماره شاسی و ... یا اینکه مخزن اب رادیاتور ابش حدود نصف باشه (حداقل خالی نباشه)
این چیزا همون بدو تحویل چک میشه ... قبل از استارت

اما یه سری بازدید و چکاپ هست که اوایل تحویل باید بهشون اهمیت داده بشه ..
چیزایی مثل بالانس که چک بشه و همراه بالانس چرخا باز بشه و تست بشه که تاب نداشته باشن.باد لاستیکا تست بشه 33 باشه.
فرصت کرد فرد یه چکاپ تنظیم فرمان بره که تنظیم درست شده باشه تو شرکت .
یا مثلا ببره و یه مکانیکی بلبرینگ چرخ ها رو از نظر اینکه گریس نسوز باکیفیت و خوب کم نزده باشن چک بشه که گریس خوب بزنن بهش.
یا مثلا حدود 800 تا 1000 ماشین بره یه جایی مثل تنظیم فرمان که همون تنظیم فرمانشم که چک بشه غیر اون یه اچارکشی زیر ماشینو بکنه که چیزی شل نباشه
یا تعویض روغن اولیه ماشین که بهتره روغن اول با فیلتر زودتر عوض بشه و 1000 تا عوض بشه.
و خیلی ازین موارد دیگه یه به عنوان سرویس ها و بازدید های اولیه اطلاق میشه.
یا مثلا شرکت ممکنه محافظ رادیاتور و ضد یخ خوب نریخته باشه که عموما شرکتا چه سایپا و چه ایرانخودرو و چه بقیه ضد یخ و محافظ خوب نمیریزن و بیکیفیت میریزن و ضد یخ ممکنه کم بزنن و ...
خوب توصیه کردیم همون اوایل فرد کل سیستم رو طبق آموزشی که بارها داده شده تخلیه کنه.
ضد یخ مطمئن خوب مثل بهران یا ایرانول بخره خودش (خودش میخره میدونه چی میخره دیگه و نمیره یه چیز داغون بخره) محافظ رادیاتور خوب یا اب مقطر پزشکی هم میگیره و 50 50 قاطی میکنه و سیستمی که تخلیه کرده رو پر میکنه با مخلوط 50 50 جدید و بعدشم طبق آموزش ها هواگیری میکنه ...

اینجور موارد و اینجور چکاپا توی اون تاپیک موارد اولیه (مواردی که در ابتدای تحویل باید رعایت شود) گفته شده.
به همراه یه مطالب مهم دیگه .... مثل اینکه در دوران اب بندی فرد با ماشین چه جور حرکت کنه.
چه جور رانندگی ای درست هست ... چه نوع حرکتی برای اب بندی درست ماشین بهتر هست.
آب بندی ماشین یکی از مهم ترین زمان هاش هست. سرنوشت اینکه ماشین سالهای آتی کم اذیت باشه و کم خرابی و ماشین عالی و بی ازار ...
یا اینکه ماشین اذیت کن باشه و ... ... این چیزا تو همون 5 6 هزار اول رقم میخوره بخشی ازش.
کسی که با ماشین درست رفتار نکنه و هیچی رعایت نکنه بعدا هر ماشینی باشه ...
میخواد پراید باشه ، میخواد تیبا باشه ، میخواد ال 90 باشه ، میخواد پرشیا باشه ....
میخواد هرچی باشه بعدا خرابی اون ماشین بیشتره.
من زمانی که سالها پیش پژو داشتم همزمان با من دوستم پرشیا گرفت. ایشون بدون هیچ رعایتی ماشینو اول انداخت تو جاده و تا میتونست بهش گاز داده بود (بهش گفته بودن ماشین خوب بار میاد اینجوری !!!!)
سر 5000 که من رفته بودم برا سرویس اولیه ...ایشونم بود.
اما موتور ماشینش پیاده شده بود و واشر سرسیلندر عوض میکرد ...
چرا؟ برای همین عدم رعایت همین موارد ساده برای ماشین صفری که تو اب بندی درگیر هست ولی رعایت نکرده بود و صدمه به بار اورده بود.
این ازین مطالب ...

پس اون تاپیک که گفتم یه چکیده و خلاصه هایی از نکات مهم گفته شده.
لازم نیست شما در بدو امر برید کل تاپیک تیبا و زیرشاخه های فنی رو کامل بخونید.
شما همون تاپیک موارد اولیه رو میتونید بخونید که خیلی موارد مهم گفته شده.
-------------------------------------

مطلب دوم :
خوب من نمیدونم این چه فرمایشی هست میکنید که من متوجه شدم گریبوکس تیبا مشکل داره و باید واسکازین عوض کنم.
خوب این حرف غلط هست.
گریبوکس تیبا مشکلی نداره . الان خود من 4 سال هست همین ماشینو دارم. تو انجمن یه دنیا دوست داریم مدل 89 90 کلی دوست 91 92 ئو حتی 93 داریم. و حتی دوستان تازه تحویل.
کدومشون مشکل گریبوکس داشتن؟ حالا فرضا یه نفر یه مشکلی براش پیش بیاد نمیشه تعمیم داد روی کل افراد و ...
اولا خرابی مشکلی نیست.
اما چیزی که در انجمن گفتیم و شما چیز دیگه دیدید و چیز دیگه برداشت کردید و دقیق نخوندین صحبت رو چی هست؟
اون صحبت این بوده که شرکت مواد مصرفی رو مواد ارزون و باکیفیت پایین تر میرزن.
ایرانخودرو و سایپا جفتشون الان مواد مصرفی رو ارزون تر میخرن.
ضد یخ و محافظ لارزون میریزن .یا روغن موتور ایرانی کیفیت معمولی تر میریزن.
یا واسکازین ایرانی معمولی میریزن.
خوب روغن رو گفتیم با فیلتر حدود 800 1000 عوض بشه.
تازه اگه روغن عالی هم میریختن بهتر هست روغن اول زودتر عوض بشه.بعد هر 5000 به 5000.
استاندارد روغن و میزان حجمش هم تو تاپیک ها قید شده. و گفته شده چه روغن موتورایی باکیفیت ترن و بهتر بودن.
صحبتا هست.
در خصوص واسکازین بله واسکازین ایرانی که سایپا و ایرانخودرو میریزن خوب کیفیت خوبی نداره.
محافظت زیاد خوبی از گریبوکس ندارن.ایران کلا تو واسکازین از قدیم ضعیف تر بوده.
تو فصل های گرم این کیفیت پایین واسکازین زیاد برا راننده قابل درک و حس نمیشه.
اما افرادی که ماشین رو تو زمستون میگیرن اینو حتی حس هم میکنن.
اونم اینکه دنده سفت تر عوض میشه و گریبوکس صداش بیشتر میشه.
اینا برا مشکل گریبوکس نیست. برا کیقفیت واسکازینی هست که میریزن که ویسکوزیتش خوب عوض نمیشه و فشار میاره به گریبوکس ...
ما به دوستان چه گفتیم؟
گفتیم اگه زمانی که میگیرید حس کردید خیلی دنده بد عوض میشه (البته جدا از بحث واسکازین یه وقته کلاج تنظیم میخواد و با تنظیم روان میشه دنده) یا مثلا صدای گریبوکس اگعه زیاد تر بود _( بیشتر تو زمستون ممکنه اینجوری برا راننده مشهود بشه)
اگه اینجوری بود همون بدو تحویل واسکازین عوض کنن با بهترین کیفیتش ترجیحا.
اما اگه مشکلی نبود.
بعد از 5000 وقتی سرویس اولیه رو رفتن.
بیان بیرون و برن تعویض روغنی بعد سرویس و برن واسکازینو بیرون عوض کنن.(باکیفیت خوب)
حالا واسکازین خوب و مطمئن ترین مورد به نظرم همون واسکازین اسو اصلی 75w80 هست که مطمئن تزین هست.
البته اسو اصلی فرانسوی. چون اونم الان کپی تقلبیش یا مورد اماراتیش هست که قطعا مثل اصلیش نیستن.
خوب این واسکازین باکیفیت ترین مورد هست. تیبا هم 2.5 لیتر لازم داره.
اگه بدو تحویل مشکلی نداشت فرد بعد 5000 عوض میکنه فرد که براده ها و جرم های اولیه هم گرفته و تخلیه بشن.
اگه یه درصد بدو تحویل مشکل حاد داشت خوب از مجبوری همون اول عوض کنه. وگرنه بعد 5000 عوض بشه بهتره.
همه این مطالب و موارد مفصل تر توی اون تاپیک اولیه گفته شده.
هیچ زمان هم گفته نشده گیربوکس تیبا مشکل داره و دوستانی نداشتیم که مشکل گریبوکس داشته باشن و ...
چرا مثلا بحث کیفیت واسکازین ممکنه بوده که با تعویض واسکازین با بهترین کیفیت عملکرد عالی و محشر خواهد داشت.
من سال 90 بعد 5000 تا فصل پاییز شروع شد و هوا سرد شده بود و صبحا دنده سفت و صداشم ییشتر شده بود
اما بعد که عوض کردم دنده نرم نرم عالی ضد و صدای گریبوکس نرم عالی.
اصلا از تابستون نرم و بهتر شده بود دنده.
همشم برا کیفیت واسکازین بود.
پس گریبوکس مشکلی نداره.
اگه شرکت ایرانخودرو یا سایپا تو ماده مصرفی میره ارزون یا بیکیفیت میریزه خوب مواد مصرفی میرن صرفه جویی میکنن.
ماشین ها ایرادی ندارن .
پس شما صحبت ها رو بهتر هست با دقت بیشتری بخونید.
تاپیک ها هم نظم خوب و کاملی دان و هر مطلبی سر جای خودش هست.
کمی وقت بذارید و هدفمند بررسی کنید کامل به چیزی که میخواید میرسید
موفق باشید
از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر  ،، یادگاری که در این گنبد دوار بماند

ای سرزمین من، شورآفرین میهن
دور از تو باد ای مرز باور، دست اهریمن

------------------ ((ا))
                                          ای خاک مهر آیین، آیینه ی ایمان
                                          ای در پناه لطف یزدان، جاویدان ایران

[تصویر:  4wdsvvxpm4xq51efs0h.jpg]
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - ( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
[تصویر:  star.gif] تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه)
[تصویر:  star.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی)
[تصویر:  exclamation.gif] فرم شکایت صاحبان خودروی تیبا از سایپا به علت برخی از مشکلات موجود در این خودرو
[تصویر:  video.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون)
[تصویر:  star.gif] فروشگاه پدال-(عرضه آپشن و قطعات برتر تیبا با بهترین کیفیت قطعات اصلی با مدارات و آموزش نصب کامل در سراسر کشور )
[تصویر:  video.gif] تاپیک گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن فروشگاه پدال( TIBA )
پاسخ
تشکر شده توسط : popar tiba1390 amiralex

پیام‌های داخل این موضوع
روغن موتور - توسط TIBA-NAVID - 2011-12-08، 10:28 PM
صدای زوزه گیریبوکس - توسط KIATIBA - 2012-12-02، 12:32 AM
RE: تاپیک زیر شاخه تیبا (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...) - توسط TIBA-NAVID - 2015-06-07، 06:00 PM

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Star تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی) TIBA-NAVID 5,143 2,310,236 2020-03-15، 03:21 PM
آخرین ارسال: p.salehi
  TIBA-تیبا خودروی جدید سایپا TIBA_ALI 26,249 12,661,105 2020-02-13، 01:31 PM
آخرین ارسال: ho1993
Star تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه) TIBA-NAVID 1,318 689,327 2020-01-10، 07:43 AM
آخرین ارسال: TIBA-NAVID
  چراغ جلو تیبا alit1150 39 60,060 2019-10-29، 01:57 PM
آخرین ارسال: hozour64
Information درخواست راهنمایی کامل: کارهایی که باید هنگام تحویل تیبا انجام داد؟ Amin.HVS 199 147,023 2019-10-19، 12:23 PM
Rainbow TIBA2 - تیبا 2 خودروی جدید سایپا (تیبای هاچ بک) TIBA-NAVID 2,037 936,633 2019-10-01، 11:24 AM
آخرین ارسال: saeed_sg
Star تاپیک زیرشاخه تیبا -( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب ) TIBA-NAVID 2,607 1,276,282 2019-08-22، 08:52 PM
آخرین ارسال: ecsi
Video گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن تیبا در فروشگاه پدال TIBA-NAVID 13 37,035 2019-05-27، 10:09 AM
Video تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA ) TIBA-NAVID 668 570,154 2019-05-14، 06:59 AM
  تاپیک اختصاصی خودروی پراید(ثبت نام- موارد فنی و ...) (کلیه مدل ها:131-141-231-132) TIBA-NAVID 123 51,974 2019-04-07، 03:38 AM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 4 مهمان