سلام مهمان گرامی ، خوش آمدید. آیا این نخستین بازدید شماست ؟ وارد شده یا عضو شوید

انجمن های خودرو

امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 4.61
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاپیک زیر شاخه تیبا (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
سلام به شما دوست عزیز و ارجمند و خوبمون
عرض خیر مقدم خدمت شما
و همچنین عرض تسلیت به سبب ایام سوگواری

صحبتاتونو کامل قرائت کردم.
اما ناراحت شدم که ای کاش قبل ازین موارد و مراجعه ای که داشتین با انجمن اشنا میشدین و شاید این موردی که داشتید با دست و به راحتی باز میشد ... نه اینکه خدای نکرده با دستکاری و مواردی که انجام بدن مشکلات و دردسر هایی براتون درست کنن که ...

اول یه مقدمه بگم ، هرچند در صفحات تاپیک تیبا و قسمت زیرشاخه راهکار ها و همین تاپیک مفصل گفتم اگه صفحات تاپیک ها رو مرور بفرمایین.
اونم این بود که من خودم توی یه پزویی که سالها قبل داشتم که البته به واسطه تصادفی که ایجاد شده بود براش ..
اونم این شکل که ماشین کنار خیابون پارک بود توی دنده .یه ماشینی که دست یه پسری بود که بی گواهینامه نشسته بود پشت ماشین و سرعت مرگ اوری داشت میروند.
خلاصه ماشین از دستش در میره و منحرف میشه . ته ماشینش میگیره به یه مینی بوس مدرسه که جلو مدرسه ی پارک بود ... سرعتش هنوز حدی گرفته میشه با گیری که به سپر اون پیدا کرده بود.
خلاصه باز میاد میخوره به من و ماشین من که تو پارک بود و توی دنده با فرمون اریب رو از جای پارک در میاره و ماشین تو دنده رو با قدرت میاد هل میده و رو چرخاش میکشونه میبره از پارک بیرون.
باز ته ماشین من خورد به سمندی که پشت پارک بود (اونم در حالتی که ماشین من از پارک در اومد و شده بود دوبله اون و چون کمی بیشتر از دوبله هم پیشروی کرد ماشین با همون فرمون یه ذره چرخید و به درب اونم خورد .

خلاصه ی کلام بعد همین حادثه گریبوکس پزوی من مشکلدار شد در اون ماشین و 3 رو خلاص میکرد.
بابت این مشکل باورتون نمیشه حتی پیش نمایندگی های مطمئن شهر هم نرفتم.
پرس و جو کردم همه گفتن گریبوکسه؟ پژو؟ آقا فلان تعمیرکار تو فلان نمایندگی فلان شهر که کلی راه داشت اون خدای گریبوکسه ...
ببر پیش اون درستش میکنه.
منم چی کار کردم؟
صبح کله سحر راه افتادم رفتم اونجا تو جاده و نوبت و ..
که تا باز میشه من اول باشم تو اونجا.
آقا از کله سحر کل دل و روده گریبوکسو باز کرد ... ساعت 11 12 شب اونم تو شهری دیگه ماشینو تحویل ما میداد.
اونم نه یک بار
یه بار رفتم کار کرد و به حساب خودش درست کرد
بعد راه افتادیم اومدیم باز همون جوری بود.
باز یه روز دیگه هم تمام وقت رفتیم و باز همین آش و همین کاسه ...
درست که نشد هیچ ... دردهای دیگر جدیدی هم رو گریبوکس گذاشته شد.
آخرشم اون ماشینو فروختم و یکی دیگه گرفتم.
تموم خیریتی که تو اون ماجرا بود و دلم به همون خوش هست اینه که جلو مدرسه ای بود که اگه 1 2 دقیقه دیرتر اون ماشین میومد اونجا با اون سرعت خون راه میفتاد و کلی خانواده داغ فرزند بهشون وارد میشد.
ولی خوب ماشین من و اون مینی بوس مخصوصا ماشین من...مینی بوسه که هیچیش نشد.
واسطه شد که اون وسط حداقل اون بچه جلوتر نره و مشکل درست نکنه ...

بگذریم.
اینا رو گفتم که بگم :

توی تعمیر گریبوکس نمایندگی های ما و تعمیرکارا اصلا تخصص لازم رو ندارن.
اینو با اطمینان میگم.
یه وقتی هست یه چیزی خیلی مشخصه چرا شاید تعویض کنن درست شه
ولی عموم موارد دستکاری الکی میکنن و ایاد جدید درست میکنن و ...
مخصوصا این نمایندگی هایی که میبینیم اصلا تخصص ندارن.
منی که تازه پیش هرکسی نبردم و رنج جاده رو و 2 روز علافی تو شهر غریب و اینا رو کشیدم و پیش نمایندگی ایساکویی بردم ماشینمو که همه میگفتن طرف بهترینه و اصلا کارش همین بود.
نمایندگی اونو گذاشته بود فقط برا کارای گریبوکس ...
دست به سیاه و سفید دیگه نمیزد.
اون که تازه اون بود ... نتیجه کارش اون شد.
وای به حال بقیه .
----------------------------------------------
این ازین مطلب.
اما من تقریبا درصد بالایی میتونم بگم قضیه صدای گریبوکسی که داشتید مربوط به کیفیت واسکازین بی کیفیت شرکت بوده ...
من خودمو مثال میزنم.
3 سال پیش که ماشینو گرفتم .تابستون بود و خوب موردی نبود.
همینکه کمی پاییز شد و هوا سرد شد
باورتون نمیشه اصلا دنده نمیشد عوض کرد سر صبح
سفت سفت میشد و صدای گریبوکس هم بالا میرفت
من حواسم بود و تا ماشین گرم نمیشد کاملا محتاط راه میرفتم و با احتیاط دنده میدادم.
اما بعد که واسکازین رو عوض کردم.
باورتون میشه گریبوکس نرمی دندش جوری شد که با انگشت دنده عوض میکنی؟
نرمی گریبوکس غیر قابل مقایسه شد.
بعدشم صدای گریبوکس ... کلی صدای نرم و روان شد که کیف میکنی.
شرکت روغن موتور و واسکازین و حتی ضد یخ و محافظ خوبی نمیریزه.
همیشه به دوستان توصیه کرد روغنو که حدود 800 1000 عوض کنن.
واسکازینم با مورد مطمئن بعد 5000 عوض کنن.
اگه خیلی صدا و مشکل داشت و گریبوکس تحت فشار بود همون اول عوض کنن.
وگرنه اگه مشکل حاد نبود بعد 5000 عوض بشه براده های اولیه گرفته میشه.

بهترین کیفیت واسکازین هم که کاملا خاطرجمع هست همون واسکازین اسو فرانسه 75w80 هست.
2.5 لیتر تیبا لازم داره.
از نظر کیفیتی خاطرجمع ترین هست البته اصلیش ... نه اماراتیش که جدیدا اومده.
متاسفانه واسکازین ایرانی زیاد کیفیت نداره و از قدیمم همین بوده.

صحبتای قدیم این تاپیک و مخصوصا بخش راهکارا رو بخونین
ما دوستی داشتیم که ایشون برا یه مقدار صرفه جویی رفته بود واسکازین توتال ریخته بود.
بنده خدا بعد مدتی که هوای منطقشون سرد تر شده بود .
میگفت هم دنده سفت و بد جا میره
هم صدای گریبوکس زیاد شده.
ایشون حتی وقت تعمیرم گرفته بود.
بهش گفتم دوست خوبم این قضیه ازون واسکازین شما که هم ویسکوزیتش درست نیست و سنگینه.
هم کیفیتش خوب نیست نشات میگیره.
البته قبل تعویضش با اونم پرسیده بودن و بهشون گفته بودم که سنگینه اون حتی اگه اصلی باشه ... ولی خوب ریخته بودن و مشکل داشتن.

بهشون یه پیشنهاد دادم
گفتم ببرید .اسکازین رو با همین اسو اصلی عوض کنید. اگه رفع شد مشکلاتت و نرم شد دنده ها و گریبوکست بی صدا و بی مشکل شد که دعا کن ما رو که نرفتی تعمیر و خدای نکرده مشکل درست نشده برات
اما یه درصد اگه رفع نشد. واقعا ایراد داشت.
بازم ضرر نکردی ... میخواستی بری تعمیر؟ حالا برو ... ولی اولش یه ظرف تمیز ببر که واسکازین خوبتو توش بریزن و بعد کارشون همونو برات بریزن.

اقا همین کارو کرد.
خدا رو شکر کل مشکلاتش حل شد و نرمی گریبوکسش صحبتاشون هست که میگفتن قابل مقایسه نیست با قبل.
صدای گریبوکسشم رفع شد تا حد بالایی.
و گریبوکس روان تر شد.
حتی بعدا میگفتن شهرشون برف سنگینی اومده و ماشینش زیر برف بوده
با خودش گفته حتما الان سفته دنده و ...
رفته سوار شده دیده عین تابستون نرم و عالی و با انگشت دنده عوض میکرده.
خلاصه اینجوری ....

اما شما متاسفانه گریبوکس رو براتون دستکاری کردن.

من الان نمیدونم و نمیتونم بگم که چه کار کردن ... چه هنری زدن.
دیفرانسیلو گفتید عوض کردن ... دیفرانسیل و هوزینگ مربوطه در تیبا یه بخش هست داخل گریبوکس تیبا. دیفرانسیلش جدا نیست.
خوب اگه عوض کردن مهم اینه چی گذاشتن ... کیفیتش چی بوده.
بد ... خوب .. کیفیت متوسط ... پایین ... پراید گذاشتن ..و.قطعه خوب گذاشتن ...
خیلی چیزا مهمه ...
از نمایندگی ها هم همه چی بر میاد.

اما احتمال قوی میدم که الکی و الله بختکی اومدن دستاری کردن
چون چندین چیزو دست زدن.
کیت کلاج عوض کردن از یه طرف.
از یه طرف هم گریبوکس دستکاری شده و ...
اگه اون مشکل داشت خوب این باز اینم مشکل داشت همزمان ...!! اونم تو ماشین صفر؟؟؟؟ !!
میل تعادل حالا باز بحثش جدا ....
خلاصه بگم ...
اینا در کل بدشون نمیاد که از دم کلی قطعه براتون رو گارانتی شما عوض کنن ...
خیلی هم خوششون میاد ...
ولی اگه فرد حواسش نباشه که چی میذارن ....
مشکل چیه و چه قطعه ای میذارن...چه کیفیتی میذارن
بعضا شاید دردسر بشه براش.

مع الوصف 2 حال داره :

یا انشاالله مشکل کیفیتی و مشکل قطعه نداره الان گریبوکس شما ... که اگه نداره توصیه میکنم واسکازین باکیفیتی که گفتم رو بگیرین و اونو بریزین که خوب محافظت از گریبوکس و نرمیش و عملکردش خیلی بهتر میشه.

یا اگر مشکل هست.
توصیه میکنم پیگیری کنین گریبوکس رو کامل با یه گریبوکس نو عوض کنن کامل و این بار دیگه همون اول واسکازین عالی و خوب بریزین .
که دیگه محاظفت و عملکردش از اول مطمئن باشه.
مطمئن باشید با تعمیر و دستکاری اینا چیزی عاید شما نمیشه و ممکنه مشکلاتتون هم مضاعف بشه و گریبوکس مثل ماشین 20 سال کارم بشه.
چون تخصص ندارن تو این قضیه اصلا.

کیت کلاج رو من فکر کنم با بلبرینگ که عوض کردن الکی عوض کردن.
هرچند به نظرم دستکاری گریبوکسشونم احتمال قوی صدای بیشتر گریبوکس شما همون علتی داشته که گفتم.
شاید اگه دست نمیزدن شما همون کارو میکردین به مراتب عملکرد و نرمی بهتری از گریبوکس میدیدید....
ولی الان که دستکاری کردن شاید واقعا قطعه ای بد گذاشته باشن و بیکیفیت ..
شاید مشکلی ایجاد کرده باشن ...
الانشو من نمیدونم واقعا ...
ولی اگه همون ابتدا مورد رو میفرمودید مطمئن باشین شما رو ازینکه راحت اونم در اولین گام ماشین بی زبان رو بسپرین که گریبوکس رو دستکاری کنن بر حذر میداشتم.
چون معمولا بد کار میکنن و ....
فقط میتونم امیدوار باشم که کیت کلاج و بلبرینگی که عوض کردن اقلا کیفیت خوبی گذاشته باشن.
و اگر الان گریبوکس از نظر قطعه و موارد مشکلی نداشته باشه که همون واسکازینو با مورد باکیفیت اصلی که گفتم عوض بشه نرمی و عملکرد و صداش بسیار بهتر میشه.
به شرطی که ایرادی براش نتراشیده باشن ....
اما اگه ایرادی داشته باشه .... توصیه میکنم از تعمیر و اینا پرهیز کنید.
اگه میتونید پیگیری کنید که یه جوری گریبوکس کامل نو براتون بذارن.
که حل بشه
چون دستکاری و اینا آخرشم رفع نخواهد شد.
به نظر من یه مقداری شاید شتاب زدگی کردین در ابتدای کار .
بازم امیدوارم انشاالله مشکل رفع بشه و از ماشین لذت شیرینی ماشین نو رو بکشین.
و دیگه ازین موارد نداشته باشین.
و از حضور مثبت شما دوست خوب هم در بخش های مختلف بهره مند باشیم
یاعلی
از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر  ،، یادگاری که در این گنبد دوار بماند

ای سرزمین من، شورآفرین میهن
دور از تو باد ای مرز باور، دست اهریمن

------------------ ((ا))
                                          ای خاک مهر آیین، آیینه ی ایمان
                                          ای در پناه لطف یزدان، جاویدان ایران

[تصویر:  4wdsvvxpm4xq51efs0h.jpg]
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - ( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
[تصویر:  star.gif] تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه)
[تصویر:  star.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی)
[تصویر:  exclamation.gif] فرم شکایت صاحبان خودروی تیبا از سایپا به علت برخی از مشکلات موجود در این خودرو
[تصویر:  video.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون)
[تصویر:  star.gif] فروشگاه پدال-(عرضه آپشن و قطعات برتر تیبا با بهترین کیفیت قطعات اصلی با مدارات و آموزش نصب کامل در سراسر کشور )
[تصویر:  video.gif] تاپیک گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن فروشگاه پدال( TIBA )
پاسخ

پیام‌های داخل این موضوع
روغن موتور - توسط TIBA-NAVID - 2011-12-08، 10:28 PM
صدای زوزه گیریبوکس - توسط KIATIBA - 2012-12-02، 12:32 AM
RE: تاپیک زیر شاخه تیبا (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...) - توسط TIBA-NAVID - 2014-11-07، 06:46 PM

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Star تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی) TIBA-NAVID 5,145 2,352,066 2020-05-04، 08:53 PM
آخرین ارسال: p.salehi
  TIBA-تیبا خودروی جدید سایپا TIBA_ALI 26,250 12,892,169 2020-04-06، 03:27 PM
آخرین ارسال: abed
Star تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون manifar 6,577 2,450,387 2020-03-23، 09:02 PM
آخرین ارسال: AA1393
Information دانستنی های بیمه ای - موارد در خصوص بیمه ی خودرو (شخص ثالث، بدنه ،... ) TIBA-NAVID 27 17,318 2020-02-23، 03:57 PM
آخرین ارسال: فرپدال
Star تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه) TIBA-NAVID 1,318 700,897 2020-01-10، 07:43 AM
آخرین ارسال: TIBA-NAVID
  چراغ جلو تیبا alit1150 39 61,599 2019-10-29، 01:57 PM
آخرین ارسال: hozour64
Information درخواست راهنمایی کامل: کارهایی که باید هنگام تحویل تیبا انجام داد؟ Amin.HVS 199 149,426 2019-10-19، 12:23 PM
Rainbow TIBA2 - تیبا 2 خودروی جدید سایپا (تیبای هاچ بک) TIBA-NAVID 2,037 954,484 2019-10-01، 11:24 AM
آخرین ارسال: saeed_sg
Star تاپیک زیرشاخه تیبا -( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب ) TIBA-NAVID 2,607 1,299,223 2019-08-22، 08:52 PM
آخرین ارسال: ecsi
Video گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن تیبا در فروشگاه پدال TIBA-NAVID 13 37,373 2019-05-27، 10:09 AM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 4 مهمان