سلام مهمان گرامی ، خوش آمدید. آیا این نخستین بازدید شماست ؟ وارد شده یا عضو شوید

انجمن های خودرو

امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 4.61
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاپیک زیر شاخه تیبا (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
دوستان سلام
خوب هستین انشالا؟
باور کنین امروز و دیروز اون قدر فشار کاری و خستگی روم زیاد بود که ظهر رسیدم خونه افتادم خوابیدم تا همین الان ... نشد ظهر این مطلبو که میخواستم بگم بگم ...
خواستم بگم امروز یه مورد به نظرم اومد که گفتم بهتون بگم...
امروز هم مثل روزای قبل هوای خیلی سردی بود سر صبح و موقع مراجعه به محل کار واقعا هوا سرد و گزنده بود.
یه چیزی احساس کردم که ماشین یه مقداری بعضی وقتا داره گاز میخوره بعضی لحظات موقع حرکت تو مراجعه به محل کارم.
یعنی حرکت که میکردی موقع تعویض دنده احساس میکردی قشنگ ماشین داره چند ثانیه بعد ول کردن پدال گاز داره هنوز گاز میخوره
این مورد فقط تو هوایی به این سردی وجود داره و مثلا من ظهر که اومدم اصلا این مورد به هیچ وجه دیده نشد.
این نشون میده یه چیزی تو اون هوا و اون شرایط داره وارد عمل میشه که باعث اون رفتار میشه ...
مورد دیگش اینه که ممکنه یه ایراد در این سنسور گاز و این موارد باشه...
اما فرض دوم وتو میشه چون اگه بنا به ایراد بود براش گرما و سرما و ظهر و شب و صبح فرقی نداشت...همیشه باید اینجور میبود
اما همیشه اینجور نیست.و فقط اون اول صبح تو سرمای خیلی شدید این مدل بود....
من حدسم اینه حالا یه یه چیزی مثل ساسات اتومات یا هرچیزی شبیه این مورد هست که تو سرمای زیاد داره میاد تو کار و هم باعث میشه تو سرما و اون اول صبح ماشین اول بیشتر گاز بخوره و هم اون اوایل پاتو از گازم برداری چند ثانیه طول بکشه تا گاز ول کنه ...
دقیقا یه جورایی رفتارشو رو مشابه کار ساسات میبینم من ...
همون افزایش دور موتور در حالت سرما و همون موارد رو دارم میبینم یه جورایی ... یه چیزی هست به هرحال این وسط ...
گفتم اینو بگم که بدونین
حالا به هردلیل این اتفاق بیفته در سرما...حدس من باشه یا نباشه مهم نیست ...اما مطلب مهمی که گفتم تذکر بدم اینه:

اگه تو سرما و سر صبح دیدین ماشین بیشتر گاز میخوره و مثلا تو حرکت دیدین پا رو برمیدارین ولی تا 2 3 ثانیه هنوز یه جوری انگار ماشین گاز میخوره
اگه تو این زمان کلاج رو بگیرین عملا به صفحه کلاجتون آسیب رسوندین
این کار با این هیچ فرقی نداره که نیم کلاج همش حرکت کنین و یا کلاج رو بگیرین و هی گاز بدین .
صفحه کلاج رو صاف میکنه
حالا تو مثال من عمدا گاز و کلاج رو گرفتین ...اینجا هم هیچ فرقی نداره....خود ماشین گاز میخوره و شما کلاج رو بگیرین همون حالت پیش میاد و صفحه کلاج عمرش شدید تحت تاثیر خواهد بود اگه این مساله تکرار بشه بارها و بارها....
در کل گفتم این مورد رو بگم ...مخصوصا وقتی هوا سرده شاید این مورد رو براتون پیش بیاد....
سعی کنین تا گرم شدن خودرو حواستون بهش باشه چون یه چیزی میاد وسط و باعث میشه این رفتار رو ماشین بروز بده که بهش بی توجه باشین صفحه کلاج رو صاف میتونه بکنه ...
موفق باشین
راستی چیزی که همچنان داره روز به روز بهم ثابت میشه نرم تر شدن تعویض دنده حتی در سرد ترین شرایط و کاملا نرم بودن گریبوکس و همین طور عملکرد خیلی نرم و بهترش هست در مقایسه با قبل تعویض واسکازین... در کل این چیزی بود که مثل روز هر روز داره مشخص تر میشه با اینکه هوا خیلی سرد تر شده ...
از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر  ،، یادگاری که در این گنبد دوار بماند

ای سرزمین من، شورآفرین میهن
دور از تو باد ای مرز باور، دست اهریمن

------------------ ((ا))
                                          ای خاک مهر آیین، آیینه ی ایمان
                                          ای در پناه لطف یزدان، جاویدان ایران

[تصویر:  4wdsvvxpm4xq51efs0h.jpg]
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - ( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
[تصویر:  star.gif] تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه)
[تصویر:  star.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی)
[تصویر:  exclamation.gif] فرم شکایت صاحبان خودروی تیبا از سایپا به علت برخی از مشکلات موجود در این خودرو
[تصویر:  video.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون)
[تصویر:  star.gif] فروشگاه پدال-(عرضه آپشن و قطعات برتر تیبا با بهترین کیفیت قطعات اصلی با مدارات و آموزش نصب کامل در سراسر کشور )
[تصویر:  video.gif] تاپیک گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن فروشگاه پدال( TIBA )
پاسخ
والا من که این مشکل رو تو پراید پیدا کردم مال اکسیده شدن اتصالات سوکت استپ موتور در اومد
پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID مریم
(2011-12-20، 08:50 PM)mehrdad1355 نوشته است: والا من که این مشکل رو تو پراید پیدا کردم مال اکسیده شدن اتصالات سوکت استپ موتور در اومد
حرفت درسته مهرداد جان ...
اشکال از سنسور میتونه باشه ...
اما اگه اشکال از سنسور یا هر قطعه ی دیگه بود براش گرمی و سرما فرقی نداشت.
روز و شب و صبح هم فرقی نداشت
نه اینکه تو موقع سرما فقط اینجور باشه و تو گرما و حالت عادی نه
همون صبح ماشین گرم که بشه دیگه خبری نباشه ....
من این احساس رو دقیقا وقتی داشتم که مثلا تو ماشینای قدیمی با ساسات کشیده داشتی راه میرفتی ...
کلا موتور دور موتورش بالا بود و یه جوری بود و وقتی گرم میشد و میخوابوندی ساسات رو این مورد رفع میشد....
الان ماشینا ساسات اتومات هستن...
من اینو از برداشت خودم گفتم ....به هرحال هر دلیلی داشته باشه قصد و غرضم یه توصیه بود برای محافظت از صفحه کلاج و گفتم حواس دوستان باشه و خودشون صاف شدن صفحه کلاج رو باعث نشن زودتر از معمول ...

(2011-12-20، 08:19 PM)farshid_r21 نوشته است: با سلام خدمت همه دوستان
فکر می کنم ماشین منم بعضی وقتا مخصوصاً صبحا که میرم سرکار می خوام دنده عوض کنم دور موتور یه 2 ثانیه ای دیر بر میگرده به حالت اولیه
راستی آقا نوید ماشین من 2 هفته اول 8 تا مصرفش بود ولی الان فکر کنم تا 11- 12 هم میرسه شما می دونی مشکل از کجاست؟
با تشکر از همه مخصوصاً آقا نوید

سلام به شما دوست خوبمون
فرشید عزیز در مورد این مورد دیرتر برگشتن گاز در هوای سرد و اول صبح ها در حد یکی دو سه ثانیه که من شک قریب به یقین دارم که یه چیزی هست مربوط به یه سیستمی مثل ساسات و این حرفا ...توضیح کاملش رو دادم فقط ازین جهت که بالاخره به هر دلیل که میخواد باشه تو صبحا اگه این موردو داشتین تو کلاج گرفتن کمی دقت کنین که موقع گرفتن کلاج ماشین گاز نخوره ...
فقط یه توصیه بود از جهت عمر بیشتر صفحه کلاج ....
در مورد مصرف سوخت والا خیلی مواردی میتونه موثر باشه که اینو هم قبلا اگه بررسی بکنین به صورت زیر و جزئی بهش پرداختیم.
میتونه از تنظیم نبودن موتور و انژکتور باشه و تنظیمش به هم خورده باشه
حالا در اثر هرچیزی...مثلا سوخت آب دار و اشغال دار ... کثیف شدن چشم انژکتور ... به هم خوردن تنظیم خود موتور مثلا با روغن نامناسب ... و چند مورد دیگه
یا میتونه مشکل از ecu باشه و به اصطلاح مشکل از مغز الکترونیکی ماشین باشه و اون فرمان اشتباه بده و گیج باشه که این یه علت میتونه باشه ...
یه علت میتونه این باشه مثلا خودرو در ترافیک شدیدی باشه و ساعت ها درجا باشه و کارکرد کیلومتری نداشته باشه ولی مصرف داشته باشه
یه علت میتونه کثیف بودن و مسدود بودن راه هوایی یا فیلتر هوا باشه که مصرف رو افزایش بده
یه علت میتونه تنظیم نبودن باد لاستیک ها باشه و کم باد بودن
یه علت که میتونه هم روی قدرت موتور تاثیر بذاره و قدرت و کشش رو کم کنه و هم مصرفو ببره بالا خرابی و ضعف شمع ها میتونه باشه ....
مثلا روغن بزنه سر یه شمع و اون شمعه قدرت خوبشو نداشته باشه و ماشین هم کم کشش تر میشه و هم مصرف بیشتر میشه ...
یه مساله میتونه حتی در اثر استفاده از وسایل برقی بیش از حد باشه و درگیر شدن بیش از حد دینام خودرو و همین طور میتونه در اثر گذاشتن باتری نا مناسب و غیر استاندارد و خیلی با آمپر بیشتر از کشش دینام خودرو باشه که عملا دینام رو دائما سرگرم شارژ باتری بکنه و این روی مصرف موثره
و میتونه مشکل از قطعات موتوری ای باشه که ممکنه مشکل داشته باشند و هم ممکنه ایجاد سر و صدا کنن و هم مصرف خودرو بالاتر باشه مثل دسته موتور و .... که قبلا برا تیباهای اولیه یه مشکلی داشتن و فراخوان دادن و مشکلشو رفع کردن...
در کل سعی کردم یه سری عوامل رو براتون لیست کنم ...
شاید در کل دید رو نسبت به مصرف باعث بشه دید چند بعدی داشته باشیم.
مصرف خودرو به نوع رانندگی هم بستگی داره
رانندگی با تغییر سرعت های آنی و شتاب گرفتن ها و ترمز گرفتن های زیاد و حرکت نامنظم مصرف رو زیاد میکنه
و در آخر فشار آوردن بیش از حد و دور موتورهای زیاد و آب بندی ناصحیح و فشار سنگین به موتور هم در دوران آب بندی علاوه بر ایراد آوردن به موتور باعث پرمصرف شدن ماشین در ادامه ی حیاتش میشه ...
یه عامل دیگه میتونه مشکل سنسور دور موتور و ایراد اون و گاز خوردن بی دلیل خودرو در شرایط عادی باشه یا مشکل سوکت استپ و موردی شبیه به این که در این صورت به خاطر گاز خوردن بی دلیل خودرو مصرف خودرو هم در حد نرمال نخواهد بود و بی دلیل زیاد تر خواهد بود چرا که بی جهت همیشه انگار گاز خودرو فعال و در حال مصرف بی دلیل است.[/quote]
موفق باشید

------------------ ((ا))

[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - ( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
[تصویر:  star.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی)
[تصویر:  exclamation.gif] فرم شکایت صاحبان خودروی تیبا از سایپا به علت برخی از مشکلات موجود در این خودرو
[تصویر:  video.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون)
[تصویر:  star.gif] فروشگاه پدال-(عرضه آپشن و قطعات برتر تیبا با بهترین کیفیت قطعات اصلی با مدارات و آموزش نصب کامل در سراسر کشور )
[تصویر:  video.gif] تاپیک گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن فروشگاه پدال( TIBA )
پاسخ
تشکر شده توسط : مریم
با سلام خدمت دوستان عزیز :
من تقریباً 1ماه ونیمه که تیبا رو تحویل گرفتم و عمده ترین دلیلم برای خرید این ماشین ( با بودجه ای که در نظر گرفته بودم ! ) مصرف پایین خودرو بوده اما متأسفانه متوجه شدم که حدوداً به ازای هر 100 کیلومتر 10 تا 12 لیتر بنزین میسوزونه !!! میخواستم بدونم این عادیه و اگر نه چکار باید بکنم ایا بعد از گارانتی امکان تنظیم و درست شدن وجود داره یا کلاً باید قیدشو زد !
پاسخ
تشکر شده توسط :
(2011-12-24، 10:02 PM)amir_tdb نوشته است: با سلام خدمت دوستان عزیز :
من تقریباً 1ماه ونیمه که تیبا رو تحویل گرفتم و عمده ترین دلیلم برای خرید این ماشین ( با بودجه ای که در نظر گرفته بودم ! ) مصرف پایین خودرو بوده اما متأسفانه متوجه شدم که حدوداً به ازای هر 100 کیلومتر 10 تا 12 لیتر بنزین میسوزونه !!! میخواستم بدونم این عادیه و اگر نه چکار باید بکنم ایا بعد از گارانتی امکان تنظیم و درست شدن وجود داره یا کلاً باید قیدشو زد !

دوست خوبم سلام و عرض خوش امد گویی به شما...
همون طور که قبلا هم این مشکل رو 2 3 نفر از دوستان داشتند و عرض کردیم این مصرف کاملا یه مصرف غیر عادی هست برا تیبا و کاملا غیر نرماله .....
یه بحثی هست که ابتدای خرید ماشین و در د.وران آب بندی اولیه مصرف قدری بالاتره در حد 1 1.5 لیتر... که بعد از اتمام این زمان کم کم مصرف همون قدر هم کم میشه و میاد سر نقطه ایده آل خودش .اما دیگه اصلا این مطلب نیست که مصرف 2 برابر باشه و بعد نرمال بشه !!!!
مواردی که میتونن منجر به مصرف کاملا غیر نرمال بشن مشخص هستن
اگر ایراد موتوری مهم و خطرناکی نداشته باشه انشالا بقیه مواردش کار آنچنانی نداره و براتون خیلی راحت با بررسی دقیق میتونن رفعش کنن.
مثلا تنظیم نبودن انژکتور و موتور و یا مشکل ای سی یو خودرو و مواردی ازین دست مواردی هستند که راحت مشکل رو میتونن رفع کنن براتون ....
چیزی که باید ازش ترسید ایراد موتوری هست که ممکنه اینطور موردی رو به وجود بیاره و دیگه حل شدن اون با خداست ...
در کل امیدوارم مشکل حادی نباشه مورد شما و براتون با بررسی دقیق بتونن عاملش رو پیدا کنن ...
توصیه میکنم یه دیاگ بخواین بزنن ماشین رو و بررسی دقیقی روی این مواردش انجام بدند.
حتی یه مساله ساده کثیف بودن چشم انژکتور میتونه مصرف رو به میزان خیلی زیادی افزایش بده....دیاگ بزنن مشکل رو احتمالا بتونن تشخیص بدن...
موفق باشید

------------------ ((ا))

پاسخ
تشکر شده توسط : amir_tdb tiba1390
دوستان بنظر شما چند درصد قطعات تیبا با پراید یکی هست ؟؟؟ من شنیدم میگن جلوبندیش با ریو مثل همدیگس درسته ؟؟؟
[تصویر:  43183438514051880084_thumb.jpg]

آسمان فرصت پرواز بلندی است

قصه این است چه اندازه کبوتر باشی

پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID
(2011-12-27، 11:41 PM)moje tiba نوشته است: دوستان بنظر شما چند درصد قطعات تیبا با پراید یکی هست ؟؟؟ من شنیدم میگن جلوبندیش با ریو مثل همدیگس درسته ؟؟؟

در این مورد نمیشه زیاد دقیق اظهار نظر کرد و یا زیاد به برخی اظهار نظر های تعمیرکارای عجیب غریب توجه کرد !!!
من جلو خودم یه به اصطلاح تعمیرکار اومد و گفت این ماشین تا درب جلو ریو هست ... از درب جلو تا صندوق پرایده...از کجاش تا کجاش لوگانه و ...
جاتون خالی 4 تا سوال ازش پرسیدم حسابی شستمش گذاشتمش کنار...
طرف کاپوت تیبا رو تا اون موقع بالا نزده بود بعد برا مردم معرکه گرفته بود ...
تازه اون اوایل بود که تیبا تازه وارد بود و نه مثل الان اینقدر فراوون
به حساب میخواست بگه منم خیلی واردم ... گند زد...!
اما در مورد جلوبندی بگم کمک هاش مثلا نه پرایده و نه ریو.... خاص خودشه و خیلی هم کمک باکیفیت و خوبی توش استفاده شده ...
شباهتای زیادی به ریو و یا بعضی موارد خودروهای دیگه و یا همین پراید تو بعضی وسایلش کاملا مشهوده
بعضی چیزاش مشترکه
بعضی مواردش خیر
اما اینکه بگیم آقا چند درصدش فلان ماشینه یه اظهار نظر درستی نیست چون ما اطلاع دقیقی نداریم ازش و هرکس هم اینطور اظهار نظری بکنه اگه 4 تا سوال ازش بکنین و روش مانور بدین مطمئن باشین به تته پته میفته ...
ظاهر رو میشه دید ...وجه اشتراکایی با این موارد داره ....بعضی وقتا ظاهرا یکیه اما تقویت شده و خیلی آلیاژ قوی تری و جنس محکم تری داره.
بعضی جاها عینا یکیه با یه خودرو ..بعضی جاها تفاوت داره و خاص خودشه ...
در کل به لحاظ نرمی از پراید و ریو هر جفتشون نرم تره و اینو حتی یه دوست ریو سوار هم اذعان کردند.
حالا موارد دیگش نمیشه دقیق اظهار نظر کرد ...
سلامت باشین

------------------ ((ا))

پاسخ
تشکر شده توسط : mk8mk tiba1390 moje tiba salman48
من ماشینم را برای سرویس اولیه که بردم روغن را مجانی عوض کرد ولی روز بعد که گیج را چک کردم روغن تیره بود. شنیدم که سیاه شدن سریع روغن نشانه مرغوبیت آن است چرا که دوده های موتور را پاک می کند ولی ایا روغن یک روزه سیاه می شود؟ فکر کنم روغن را اصلا عوض نکرده نمایندگی بهشون هم که گفتم می گن این روغن ها چون با کیفیته غلیظ و تیره رنگ است. نظر دوستان چیست؟ هوس کردم بدمش آزمایشگاه آنالیز روغن
مصرف 10 الی 12 لیتر تیبا منطقی و طبیعی نیست و نمی توان آن را به سبک رانندگی نسبت داد احتمالا مشکل موتوری دارد.
(2011-12-27، 11:41 PM)moje tiba نوشته است: دوستان بنظر شما چند درصد قطعات تیبا با پراید یکی هست ؟؟؟ من شنیدم میگن جلوبندیش با ریو مثل همدیگس درسته ؟؟؟

من هم از استاد جلوبند ساز خود سایپا سوال کردم می گفت ریو است ولی خودم زیر ریو را نگاه کردم شباهت اندک است و به پراید هم شبیه نیست
آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است**** با دوستان مروت با دشمنان مدارا
پاسخ
تشکر شده توسط : moje tiba
دوستان بنظرتون اگه تیبا گیربکسش تعمیر بخواد هزینش پرایدیه یا بالاتره ؟؟؟ بنظر شما چقدری خرج داره ؟؟؟ موتورش چی؟؟؟
[تصویر:  43183438514051880084_thumb.jpg]

آسمان فرصت پرواز بلندی است

قصه این است چه اندازه کبوتر باشی

پاسخ
تشکر شده توسط :
گیربکس که همون گیربکس پرایده با ضریب دنده متفاوت
فکر نمیکنم بیشتر از پراید هزینه داشته باشه
البته در دوره گارانتی که هیچ هزینه ای نداره
موتور هم پرایده
البته ممکنه یه کم بیشتر هزینه بخواد
پاسخ
تشکر شده توسط : Dr-mahvah

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Star تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی) TIBA-NAVID 5,148 2,493,797 2020-07-20، 07:05 PM
آخرین ارسال: Ali nemesis
  TIBA-تیبا خودروی جدید سایپا TIBA_ALI 26,252 13,564,521 2020-06-26، 05:10 PM
آخرین ارسال: Ali nemesis
Star تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون manifar 6,577 2,598,299 2020-03-23، 09:02 PM
آخرین ارسال: AA1393
Information دانستنی های بیمه ای - موارد در خصوص بیمه ی خودرو (شخص ثالث، بدنه ،... ) TIBA-NAVID 27 18,368 2020-02-23، 03:57 PM
آخرین ارسال: فرپدال
Star تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه) TIBA-NAVID 1,318 735,446 2020-01-10، 07:43 AM
آخرین ارسال: TIBA-NAVID
  چراغ جلو تیبا alit1150 39 65,123 2019-10-29، 01:57 PM
آخرین ارسال: hozour64
Information درخواست راهنمایی کامل: کارهایی که باید هنگام تحویل تیبا انجام داد؟ Amin.HVS 199 155,463 2019-10-19، 12:23 PM
Rainbow TIBA2 - تیبا 2 خودروی جدید سایپا (تیبای هاچ بک) TIBA-NAVID 2,037 1,006,230 2019-10-01، 11:24 AM
آخرین ارسال: saeed_sg
Star تاپیک زیرشاخه تیبا -( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب ) TIBA-NAVID 2,607 1,360,870 2019-08-22، 08:52 PM
آخرین ارسال: ecsi
Video گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن تیبا در فروشگاه پدال TIBA-NAVID 13 38,155 2019-05-27، 10:09 AM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان