سلام مهمان گرامی ، خوش آمدید. آیا این نخستین بازدید شماست ؟ وارد شده یا عضو شوید

انجمن های خودرو

امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 4.61
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاپیک زیر شاخه تیبا (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
Star 
با سلام خدمت دوستان عزیز و گرامی
با توجه به این مساله و بنا به درخواست شما دوستان قرار شد برای یه استفاده ی راحت تر و سهل الوصول تر برای هر بخش یه دسته بندی منظم تری برای برخی موارد اصلی انجام بدیم و موارد رو به صورت اختصاصی تر در بخش مربوطش گلچینش رو قرار بدیم تا ازین به بعد دسترسی به اطلاعات و صحبت های مخصوص برای دوستان راحت تر و قابل استفاده تر باشه
ازین رو این تاپیک رو به منظور بررسی و ارائه موارد مرتبط با مسائل و موارد و مشکلات موتوری خودرو و توصیه های حفاظتی و نگهداری خودرو از نظر موتوری ، سیستم انتقال قدرت و گریبوکس و صفحه کلاج و اجزاء مرتبط ، موارد مرتبط با جلوبندی و فنربندی و کمک فنر و این موارد رو در اینجا قرار خواهم داد به امید خدا..
انشاالله با این دسته بندی منظم تر استفاده از صحبت ها خیلی راحت تر برای هر دوست تازه واردی باشه ...
موفق باشید
از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر  ،، یادگاری که در این گنبد دوار بماند

ای سرزمین من، شورآفرین میهن
دور از تو باد ای مرز باور، دست اهریمن

------------------ ((ا))
                                          ای خاک مهر آیین، آیینه ی ایمان
                                          ای در پناه لطف یزدان، جاویدان ایران

[تصویر:  4wdsvvxpm4xq51efs0h.jpg]
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - ( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
[تصویر:  star.gif] تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه)
[تصویر:  star.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی)
[تصویر:  exclamation.gif] فرم شکایت صاحبان خودروی تیبا از سایپا به علت برخی از مشکلات موجود در این خودرو
[تصویر:  video.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون)
[تصویر:  star.gif] فروشگاه پدال-(عرضه آپشن و قطعات برتر تیبا با بهترین کیفیت قطعات اصلی با مدارات و آموزش نصب کامل در سراسر کشور )
[تصویر:  video.gif] تاپیک گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن فروشگاه پدال( TIBA )
پاسخ
دوستان عزیز در مورد روغن موتور مناسب برای تیبا مواردی رو در تاپیک اصلی مطرح کردیم.
به نظرم اومد یه مختصر خلاصه اینجا در موردش بنویسم و بعد در بررسی تاپیک مورد مربوطی به این مورد دیدم لینکش رو به سبک قبلی درج میکنم به خاطر سهولت دسترسی شما دوستان.
در مورد روغن موتور مناسب برای تیبا شرکت مگاموتور سازنده ی موتور خودرو و همچنین کمپانی سایپا روغن مناسب برای خودرو رو پس از ارتقای کیفیت روغن استفاده شده تیبا در سال 90 روغنی تحت عنوان روغن زانتیایی عنوان کردند با مشخصات زیر:
روغن زانتیایی سایپا عرضه شده در نمایندگی های سایپا تولید شرکت نفت سپاهان
ویسکوزیته (گرانروی) :SAE 10W40
درجه کیفیتی روغن مذکور :API SJ
نوع روغن : نیمه سنتتیک ( SEMI-Synthetic)
قیمت حدودی :بسته 4 لیتری حدود 18000 تومان
توضیح:روغن زانتیایی قبل از سال 90 طبق قرارداد شرکت سایپا با شرکت نفت بهران توسط بهران برای این شرکت تولید میشد اما پس از سال 90 محصول مربوطه در شرکت نفت سپاهان تولید و قرارداد سایپا با این شرکت منعقد شد.
همون طور که در صفحات تاپیک اشاره شد این روغن روغن به نسبت مناسبی برای خودرو بود مخصوصا زمانی که بهران تولید کننده ی روغن مذکور بود از کیفیت بالایی برخوردار بود.
البته سپاهان از نظر مشخصات روغن و فاکتورها عینا همون مشخصات روغن موتور زانتیایی زمان بهران را برای محصول خود اعلام کرده است ... در کل با توجه به سابقه ی قبلی سپاهان از جمیع جهات این روغن رو با کیفیت همون روغن قدیم بهران بعید میدونم باشه ...
موارد با کیفیت و درجه کیفیت بالاتر و مطمئن تر:
روغن موتور ELF مدل COMPITITION ST SAE 10W40
تولید شرکت : به توتال ایران (محصول مشترک کمپانی بهران ایران-توتال فرانسه)کارخانه :ساوه
ویسکوزیته :10W40
نوع روغن : نیمه سنتتیک
درجه کیفیت: API SL
این روغن از یه رده کیفی بالاتر نسبت به روغن زانتیایی برخوردار هست و روغن پیشنهادی شرکت رنو برای اتومبیل لوگان و چند خودروی روز بازار ایران است.
در دو نوع اماراتی و نوع دوم تولید ایران در بازار موجود است که نوع اماراتی آن قیمت حدود 30000 تومان و نوع تولید به توتال آن حدود 24000 تومان قیمت دارد.
با توجه به موارد تقلب در روغن تولید امارات به خاطر کمبود در بازار و همین طور قیمت بالاتر آن مورد اماراتی رو کمتر توصیه میکنم مگر از محل معتبر و مطمئن ...
مضاف بر اینکه هر 2 شرکت به توتال و هم شرکت سازنده روغن الف اماراتی هردو تحت لیسانس روغن مربوطه را تولید میکنند و ازین لحاظ تفاوتی ندارند.
همچنین مورد ایرانی به مراتب فراوان تر و احتمال تقلب در آن به نسبت کمتر است.
تصویر روغن مذکور: روغن موتور الف
البته در نوع ایرانی ان در جلوی بسته عبارت نیمه سنتتیک درج شده و در پشت بسته بندی هم توضیحات و آدرس و مشخصات قابل رویت است.
از نظر اعتبار و کیفیت این روغن در حد بالایی هست و به نسبت من پرس و جو که کردم ازین روغن کلا همه رضایت دارند. و وفورش هم زیاد هست در مناطق مختلف.
----------------------------------
در صورتی که احیانا این 2 مورد بالا رو نخواستین یا پیدا نکردین
به نظرم با توجه به نبودن روغن موتور بهران سوپر پیشتاز 10W40 نیمه سنتتیک و تولید نشدن اون
بهترین گزینه از بین محصولات شرکت بهران برای تیبا چیزی نیست جز:
بهران پیشتاز 10W40 نوع نیمه سنتتیک
توجه شود که بهران 2 نوع روغن پیشتاز دارد و هم نوع معدنی و هم نوع نیمه سنتتیک موجود بوده است و دقت شود نوع نیمه سنتتیک برای تیبا قابل استفاده است و در ویسکوزیته 10W40 .
با توجه به مشخصاتش و فاکتورهاش این روغن همون روغن زانتیایی هست که قبلا برای سایپا تولید میشد .
سطح کیفیت این روغن هم API SJ هست.
منتها شرکت بهران از نظر کیفیت در محصولات درجه اولش کاملا شناخته شده و مطمئن هست.
انشالا اگه مطلب و موردی مربوط به این مساله بود منتقل میکنم به این قسمت.
موفق باشید
توصیه :با توجه به سیستم سوپاپ های تیبا حتما از روغن 10W40 نیمه سنتتیک استفاده کنید و موارد بالا جزو بهترین و فراوان ترین موارد مطرح در این رنج هستند که روغن الف در بینشون از نظر کیفیتی یک سطح بالاتر و بقیه در یک سطح کیفیتی هستند.هرچند بهران پیشتاز رو از زانتیایی بهتر میدونم.
توصیه: روغن موتور نوع نیمه سنتیک رو نهایتا سعی کنید تا 5000 کیلومتر تعویض کنید.برای سلامت موتور تعویض در زمان مناسب بسیار موثر میباشد.
توصیه:سعی کنید در زمان تعویض روغن همیشه فیلتر روغن رو همزمان تعویض کنید.
حجم روغن موتور تیبا هنگام تعویض فیلتر :3.4 لیتر
اضافه ریختن روغن به میزان خیلی بیشتر از حدود
3.5 لیتر احتمال ایجاد مشکل و مسائلی از جمله آسیب دیدن شمع خودرو را محتمل میکند. همون طور که کم ریختن روغن سبب آسیب دیدن موتور و سوپاپ ها خواهد شد و سر و صدای نامعمول میتونه یه زنگ خطر باشه از وجود یه مشکل حالا یا تنظیم نبودن و یا کمبود روغن و مشکل روغن.
فیلتر روغن تیبا با پراید یکسان هست و کمپانی از فیلتر کاج برای تیبا استفاده کرده.قیمت فیلتر مذکور در کمپانی 1000 تومان بوده و کیفیت در حد متوسطی هم دارا بوده ....
در صورت درخواست برای فیلتر با جنس مطمئن تر و کیفیت مطمئن تر از فیلتر روغن سرکان درون جعبه و دارای پلمپ استفاده کنید هرچند همون فیلتر کاج هم فیلتر بدی نیست اگر هربار تعویضش کنید....حالا ممکنه از نظر کیفیت و شهرت سرکان نشه ...

سعی میکنم موارد مرتبط و مفید رو کم کم به این قسمت اضافه کنم.

------------------ ((ا))

[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - ( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیر شاخه تیبا - (موارد مرتبط با نگهداری اعم از موتوری،گریبوکس،جلوبندی و ...)
[تصویر:  star.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی)
[تصویر:  exclamation.gif] فرم شکایت صاحبان خودروی تیبا از سایپا به علت برخی از مشکلات موجود در این خودرو
[تصویر:  video.gif] تاپیک زیرشاخه تیبا-گالری تصاویر خودروی ملی سایپا تیبا ( TIBA )
[تصویر:  star.gif]تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون)
[تصویر:  star.gif] فروشگاه پدال-(عرضه آپشن و قطعات برتر تیبا با بهترین کیفیت قطعات اصلی با مدارات و آموزش نصب کامل در سراسر کشور )
[تصویر:  video.gif] تاپیک گالری بخش تیونینگ و آپشن های مدرن فروشگاه پدال( TIBA )
پاسخ
سلام دوستان عزیز....
با توجه به زحمت و لطف زیاد آقای بندری خبری رو ایشون در زمینه ی گریبوکس تیبا درج کردند که این صحبت رو مستقیما اینجا از جانب ایشون نقل قول میکنم...
جا داره از زحمت ایشون در این مورد تشکر بکنم...
-------------------------------------
نقل قول: محموله گیبرکس جدید تیبا طی چند روز آینده برای برنامه تولید (یک روز خط) به سایپا کاشان فرستاده میشه و طبق برنامه (یک روز خط) تولید یک روز خاص گیبرکس های جدید هست
محموله از مگا موتور ارسال میشه قبل از اخر هفته وارد شرکت میشه
هنوز نتونستم هیچ اصلاعات جدیدی ازش بدست بیارم دوستانم در اداره تامین قطعات قول دادنند که اطلاعات جدید بهم بدندد

بینهایت از صحبت شما آقای بندری عزیز متشکر و ممنون
این مساله میتونه قابل توجه خیلی دوستان زیادی باشه....
فقط اگر ممکنه براتون این مساله که انجام شد و اومد چند مساله رو از نظر ظاهری اگه زحمتشو بکشین ممنونمیشیم...
اینکه اصلا قبل از نصب ظاهر پوسته ی گریبوکس تغییر داشته یا خیر؟
تفاوتش با گریبوکس جاری در چه حدی برداشت میشده؟
و همین طور بعد از نصب هم اگر نظر سایر دوستان رو در موردش جویا بشین خیلی عالی خواهد بود ....
البته این مورد رو در تست کامل در مسافت طولانی و آزاد میشه نتیجه گرفت...
ای کاش یه گریبوکس رو روی ماشین های تستتون بذارن و بعد بشه آمارش رو در آورد در جاده و ...
به هر حال ممنون میشیم
هرچند بعید میدونم به فرض هم که بخوان فراخوانی بدند در مورد خودروهای قدیم این مساله به قبل از پایان 90 اصلا بکشه ....
احتمالا یه درصد بخوان فراخوانی بدند مساله به سال 91 شیفت پیدا میکنه ....
در کل مهم اینه که اون گریبوکس عملکرد بهتری داشته باشه و موفق عمل کنه
اگر موفق عمل کنه هزار و یه راه و نیمه راه برای تعویض گریبوکس هست حتی در شرایطی که فراخوان ندند !
اما اگر عملکرد درستی نداشته باشه و هنوز تست و مقایسه درستی نشده باشه و سعی و خطایی باشه شاید از چاله افتادن درون چاه باشه !!!
در کل منتظرم ببینم از چه تاریخی این گریبوکس روی جدیدها سواار خواهد شد و اگه بشه از نزدیک تفاوت های ظاهریش و کاریش رو ببینم ....
اون وقت اگه تفاوت مثبت داشت میشه روی این موارد فکر کرد ...
بازم ممنون از این خبر مسرت بخشتون آقای بندری عزیز
(1390-9-19، 11:59 عصر)amir_7709 نوشته است: سلام خوبی آقا برای مدل 90 و 89 بری تعویض گیربکس جدیدی که میگی زدن فراخوان میدن؟مرسی
امیر جان بذار این گریبوکس برسه به کمپانی و نصب بشه و جوابش هم مشخص بشه ...
اون وقت اگه جواب داد و از همه نظر اوکی بود ، یا فراخوان خواهند داد (گزینه ی بعید به راحتی... مگر اینکه فقط یه تغییر معمولی داده باشن توی گریبوکس ها که اون ها رو بتونن آماده و دوباره روانه بازار کنن ) یا فراخوان نخواهند داد که اون وقت میشه یه جورایی مجبورشون کرد ...
این حرف ها منوط به اینه که جواب اون گریبوکس مشخص بشه .... تفاوتاش مشخص بشه ...
ازین ها بر میاد سعی و خطا بخوان بکنن و ...
در کل روی گارانتی 2 ساله ی خودرو اگه فکر کنین میشه بعد ازینکه جواب مثبت و درستی داد این مساله رو بی دردسر انجام داد ....
موفق باشی عزیز

------------------ ((ا))

پاسخ
تشکر شده توسط : مریم siva_007 vahidreza_sh tiba1390 frankval
دوستان من امروز صبح بعد از یه رانندگی طولانی به خاطر کاری که داشتم برگشتم واسکازین ها را تحویل گرفتم.
3 تا یه لیتری که اگه بخواین میتونم تصویرش رو هم بذارم...
حدود 10 دقیقه پیش هم تعویض کردم
و چیزی که در حال حاضر فقط اظهار نظر میکنم دربارش رنگ واسکازین خود خودرو در مقایسه با واسکازین جدید بود...
رنگ واسکازین اونجور که دوستان بعضا مدل های 89 گفته بودند آنچنان کدر نبود و خوش رنگ میشد قلمدادش کرد به نسبت...
چیزی که بود در مقایسه با رنگ واسکازین جدید که ریختم میشه گفت بدرنگ بود...
در کل 2.5 لیتر واسکازین خودرو رو تخلیه کرد و 2.5 لیتر واسکازین جدید ادینول رو جایگزینش کردم.
در مورد عملکرد گریبوکس.نرم شدن چه از نظر تعویض دنده و چه از نظر صدا و نرمی ازون لحاظ الان با یه سر اومدن نمیشه صحبت کرد اونو حواله میدم به بعد از بررسی بیشتر و رانندگی بیشتر با ماشین
فقط الان میتونم در مورد چیزی که خودم دیدم صحبت کنم...خودم از قصد رفتم زیر ماشین که ببینم آیا اینم اون قدر که بعضی دوستان گفته بودند آتا آشغال داشته یا نه....
که نسبت به واسکازین قدیم شاید بگم خیلی خوش رنگ بود این واسکازین و خیلی خیلی خوش رنگ بود و اون در قیاس با این رنگ خوبی نداشت و اونم با توجه به اینکه زیاد کار نکرده بود دیگه اون رنگ نباید میشد ..... یعنی رنگش از کاری که کرده بود بدرنگ تر بود....
در مورد مسائل دیگه کاملا این موردو تست میکنم و بعد از گرفتن نتیجه دقیق بهتون عرض خواهم کرد.

تصاویر:

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

------------------ ((ا))

پاسخ
با تعویض چند برات ابخورد نوید جان؟
پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID Tohidast
مهرداد گل سلام
واسکازینش 1 لیتری هست
بسته ای 10500 با من حساب کرد
انصافا میشه گفت با انصاف بود چون فقط 500 تومن برا کرایه روش کشیده بود
توی نمایندگی مرکزی تهرانش داره 10 تومن فروخته میشه ...
ظرفیت گریبوکس تیبا 2.5 لیتره
من 3 بسته خریدم به قیمت 31500 تومان برای 3 عدد
برای تعویضشم بردم یه تعویض روغن اشنا و مطمئن مراجعه کردم که عوضش کنه
2 هزار تومن گرفت بنده خدا برای تعویض و آچارکشی کامل ماشین ...
خودم هم رفتم زیر ماشین مخصوصا که رنگ واسکازین رو ببینم ...
بهش گفتم رنگش به نظر تو چه رنگیه که کارت اینه ...
گفت معمولا واسکازین خیلی کم تغییر رنگ میده مگر اینکه خیلی دیگه داغون باشه ... یا از اول داغون باشه
وگرنه واسکازین مثل روغن موتور نیست که رنگش اون قدر عوض بشه ...اینو گفتیم موقع تخلیه و به نظر رنگش روشن میومد به نسبت ...
ماشین هم 3000 کار کرده بود فقط
خلاصه رفت بسته جدید رو باز کرد و رنگ اونو مقایسه کردم ....اصلا میشه گفت قابل مقایسه نبود ...
کاملا قابل مقایسه نبود رنگش با اون ....
نمیگم مورد ماشین تیره بود....نه ...مثل اون شفاف و درخشان نبود و گرنه قبل از دیدن این من گفتم خوش رنگه ... .... اما اون واقعا خوش رنگ بود و وقتی اینو دیدم گفتم رنگ اون در مقایسه با این اصلا قابل مقایسه نبود ...
حالا ازین بگذریم
در مورد عملکردش در روز اول
الان در شب هم تست کردم
چیزی که میتونم هنوز بگم اینه
عملکرد کاملا نرم تر تعویض دنده به طور محسوس (البته این مورد فردا صبح بیشتر میشه تستش کرد و عیارش فردا صبح تشخیص داده میشه ....وقتی دیگه مثل هر روز هوا واقعا سرده ...
اگه واقعا در سرما ویسکوزیتش به حالت 75 و با افزایش دما حالت رو عوض کنه به خوبی که عالیه ...
من از قبلی گله ی آنچنانی نداشتم و فقط در این سرماهای شدید الان صبح ها مشخص بود سفت تر میشه دنده که اونم با رعایتی که میکردم ماشینو گرم میکردم و مشکل پیش نمیومد...
حالا فردا عیار عملکردش در اون شرایط هم دستم خواهد اومد...
چیزی که هست در نرم عوض شدن دنده کاملا محسوس بهتر و نرم تر عوض میشه
ماشین هم نسبت به قبل هم خیلی نرم تر کار میکنه و گریبوکس از قبل هم به صورت محسوس داره نرم تر کار میکنه
در کل در روز اول که خیلی خوب بود به نظرم و محسوس بود برتریش ....
حالا در روزهای بعد بیشتر و قطعی تر خبرشو بهتون خواهم داد
یه مطلب بگم که در این ویسکوزیته و این رده کیفیتی gl5 ( یعنی بالاترین درصد مواد ضد خش رو داره و همین طور مواد محافظ) و روغن تمام سنتتیک واسکازینی با اصالت و اطمینان این در کل ایران یافت نمیشه...
واسکازین ساخت کمپانی مادر و تولید المان هست و توسط نمایندگی اصلیش وارد شده.
واسکازین هایی هستند که تحت لیسانس و در امارات ساخته میشن که مطمئنا اطمینان از اصل بودن و کیفیت کمپانی مادر رو ندارن
دوما این ویسکوزیته ی وسیع و با این رده کیفیتی تقریبا میشه گفت هیج مارکی در بازار موجود نیست جز سپاهان که سایپا میفروشه برا تیبا اونم قیمتش 2.5 لیترش 15000 تومنه
میشه گفت این قیمتش در میاد لیتریش 6 تومن
به نظر من که سپاهان اصلا مطمئن نیست مخصوصا در واسکازین که قبلا برا ریو هم یه بار یه مشکل داشت واسکازین هاش و سابقه داره
کلا واسکازین های ایران کلا از نظر کیفیتی در مقابل خارجی های مطمئن اصلا حرفی برا گفتن ندارن ...
از قدیم همین طور بوده و الانم همین طوره
بازم روزهای بعد کامل چک میکنم و بعد خبرشو بهتون خواهم داد...
موفق باشید

------------------ ((ا))

پاسخ
سلام آقا نوید
راستی نرمی گیربکس تو شتاب اثر داره و رو قشنگ کار کردن ماشیم موقعی که وایساده وداره اروم کار میکنه؟
کلاً اگر گیربکس بد کار کنه بغیر از بد جاخوردن دنده وصدا رو چه چیزهایی تاثیر داره؟
و آیا روغن گیربکس رو نرمی کلاچ هم تاثیر داره ؟
وبا عوض کردن روغن گیربکسی که شما استفاده کردیدببینید صدای گیربکس چطور شده؟ بهترشده؟
باتشکر
پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID hosein53
سلام به شما
خسته نباشین
من اتفاقا محض همینکه این مورد رو خوب تست کنم صبح اول صبح جایی کار داشتم و مسیرمو از بزرگراه انداختم که بتونم عملکرد تک تک دنده ها و صدای گریبوکس رو تو گوشم بندازم به صورت دقیق و تو ذهنم باشه ...
از عمد مسیرمو دور کردم که کاملا این قضیه رو تو قبلی در آخرین دقایق قبل تعویض تست کرده باشم
کلیه دنده ها رو تست کردم جز 5 که تا آستانه یه جریمه قشنگ داشتم میرفتم و سرعتو کاهش دادم بعد از اتمام اون مسیر ...
خلاصه رانندگی طولانی مدتی کردم قبل تعویض
بعدش رفتم تعویض کردم واسکازین رو و بعدش سریع اومدم خونه و برا همون ظهری فقط در مورد رنگ صحبت کردم... چون تازه 10 دقیقه هم نبود که عوض کردم
فقط در مورد رنگش که دیده بودم حرف زدم ...
ظهری زودتر رفتم بیرون و نه به اندازه ی صبح طولانی ولی در حد نرمال تعویض دنده و این چیزا رو تست کردم تا جایی که میشد....
چون مسیرهای خاصی بود و آزادی مسیر صبح رو نداشتم مثل صبح قبل تعویض تست نکردم ...
اما نرم تر عوض شدن دنده ها چیز کاملا مشهودی بود...
کلا کاملا نرم عوض میشد...
و صدای گریبوکس هم خیلی میشه گفت نرم تر و آروم تر بود...اینو شب هم موقع برگشت یه تست در حدی که میشد کردم .... کلا ماشین خیلی نرم تر شده و نرم تر کار میکنه ....
این چیزیه که برام به چشم میاد تا حدی
اما هنوزم بذارین من چند روز این موردو کامل تست کنم...
خبرشو بهتون میدم...
من مشکل صدای گریبوکس و این موارد نداشتم و فقط چیزی که برام کاملا مشخص بود این بود که صبح اصلا اون عملکرد حالت عادیش رو نداره و کاملا دست به عصا باهاش کار میکردم اون صبح تا گرم بشه و بعد نرمال میشد ....سرما بسیار شدیده سر صبح ها...طوری که غیر قابل تحمله ...
اگه فردا و روزهای دیگه بتونه عملکرد کاملا بهترش رو در ساعات دیگر در صبح هم نسبت به واسکازین قبلی اثبات کنه یه خبر بسیار خوشحال کننده هست و مشخص میشه یه جای کار که میلنگیده کجا بوده ...
در کل صبحی خیلی برام طنز آمیز بود که موقع تخلیه زیر ماشین که واسکازینو خالی میکرد گفتم نه رنگش خوبه و نرماله و تمیزه .... و از نظرم نرمال میومد ...
اما تا اینو باز کرد یه دفعه گفتم این کجا و اون کجا !!!!
من در حال خالی کردن تازه رنگش رو دیدم و دیدم شفاف نیست کامل و کدری داره ولی اون جور لعنتی هم نیست ....
تا اینو باز کرد دیدم کلا نظرم عوض شد .... به هرحال در اینکه خود گریبوکس هم بعضی اوقات براده هایی اون حالت صفر داره که درش شکی نیست...
ولی واسکازین بی کیفیت میتونه کاملا به گریبوکس ضربه بزنه و نگهداری خوبی نکنه و اصطلاحا بعضی میگن باعث لرزش و پر صدا شدن و یا سفت شدن تعویض دنده بشه ...
در کل من در چند روز آینده خبر تکمیلیشو بهتون خواهم داد...
از صمیم قلب امیدوارم بتونم اگه فردی مشکلی داره از مشکلاتش کم کنم ...
پس بذارین کامل جواب خودشو پس بده بعد من بهتون خبرشو میدم ...
ضمنا اگه از دست من کمکی بر بیاد ازینکه با نمایندگیش صحبت کنم که برا دوستانی که شهرستانی بفرسته مطمئنا دریغ نمیکنم و خودم شماره تماس و آدرسش رو به هرکس خواست میدم و خودمم از دسم کاری بر اومد دریغ نمیکنم
فقط بذارین منتستش کنم بعد شما براتون امتحان شده باشه و خیالتون راحت تر باشه ...
موفق باشید
-----------------------
پاسخ سوالات اختصاصی شما در این پیامی که گذاشتین:
1:گریبوکس در حالت سکون نقشی در صدای خودرو ندارد و صدای در حالت سکون میشه گفت به صورت قابل توجه تحت تاثیر صدای موتور و اگزوز هست و موارد زیر و وابسته به این 2 مورد و به گریبوکس ربطی نداره.
2:بدکار کردن گریبوکس و مشکلات گریبوکس ربطی به نرمی کلاج ندارد و اگر شما کلاجتون سفت هست به احتمال زیاد و خیلی قوی کلاج درست تنظیم نیست و احتمال ضعیف تر ممکن است صفحه کلاج مشکل داشته باشد..اما اولی محتمل تر است.
3:در مورد صدای گریبوکسو نرمی کارکرد اون در مطلب بالا توضیح چیزی که تا الان دیدم رو مشروح گفتم...
اما باید بیشتر و در شرایط کاملا مساعدی بازم مثل قبل تعویض واسکازین کاملا این مورد رو حالا هم تست کنم
صبح از عمد مسیرمو طولانی کردم که این مورد تو ذهنم بمونه و بعد مقایسه خوبی داشته باشم....
بذارین کاملا من تست کنم خبرشو خواهم داد...
ضمنا گریبوکس در مواقع اصلی ترین بخش سیستم انتقال قدرت خودروست.موتور بخش تولید قدرت و گریبوکس جزو اصلی سیستم انتقال قدرت به چرخ هاست
عملکرد مشکل دار گریبوکس میتونه باعث عدم شتابگیری مناسب و مشکلاتی مثل ایجاد زوزه و سر و صدای اضافی ناشی از گریبوکس بشه ...یا مثلا سفت عوض شدن دنده ها میتونه 2 عامل داشته باشه ...هم مشکل صفحه کلاج و کلاج و تنظیم نبودن یا خرابی اون
هم میتونه عامل مشکل گریبوکس و یا مناسب نبودن واسکازین عامل اون مشکل باشه...
کلا گریبوکس میتونه عجیب و غریب و فراوونی داشته باشه ...
مثلا من خودم خودرویی داشتم که وسط جاده با 3 داشتی میرفتی مثلا یه هو خلاص میکرد
اون اواخر حتی با 2 همممکن بود خلاص کنه ! البته چندین سال پیش ...
در کل مشکلات متنوعی ممکنه داشته باشه ولی انشالا هیچ وقت کسی ازون مشکلات براش پیش نیاد ....
در کل شما کلاجتون رو رگلاژ و سلامت صفحه کلاج رو مطمئن بشین(مخصوصا تنظیم و رگلاژ بودنش رو ) مشکل سفتی کلاجتون ازونه....
تا اون زمان من مقایسه کامل و این تغییرات رو از نظر صدا، نرمی ، نرم دنده عوض شدن و هرچی دوستان بخواین تست میکنم
از من که من دوستان هرچی گفتند من کامل تست کنم ...
سلامت باشید
ممنون و متشکر

------------------ ((ا))

پاسخ
سلام
نوید جون نظر نهاییت در مورد واسکازین ادینول چی شد؟
پاسخ
تشکر شده توسط : TIBA-NAVID
در مورد مقایسش با موردی که تو خود ماشین استفاده شده بود
همون طور که قبلا گفتم نرم تر شدن تعویض دنده چیزیه که کاملا محسوسه ...مخصوصا در هوای سرد شدید که قبلا کاملا محسوس سفت بود الان اصلا اون جور نیست
این نشون میده واسکازینی که داشته در سرما کارایی که باید میداشت رو نداشته ...
از نظر صدا گریبوکس کلا نرم تر کار میکنه البته من قبلا هم ازین بابت آنچنان مشکل حادی نداشتم اما مخصوصا در روز اول که رانندگی طولانی قبل از تعویض شکردم و خواستم این موردو کامل تو ذهنم بمونه وقتب تعویض شد شب که مقایسه میکردم ازین بابت هم بهبود نسبیش از نظر نرم تر شدن گریبوکس برام محسوس بود.
در کل چیزی که میتونم بگم فرضیه سنگین بودن واسکازین 75w90 برای تیبا مخصوصا در زمستان و هوای سرد که توسط بعضی ها مطرح میشد با دیدن این مورد کاملا وتو شد
مشکل سفت تر شدن تعویض دنده و فشاری که به گریبوکس در هوای سرد میومد از بابت مشکل این ویسکوزیته نبود...مشکل کیفیت پایین واسکازین استفاده شده بود...
در شرایطی که این چند روز گذشته هوا به مراتب سردتر از زمان قبل از تعویضم شده بود، اما اصلا دنده ها در صبح مشکل سفت شدن نداشتند و خیلی نرم بودند.
واسکازین ادینول رو بهترین واسکازین برای تیبا میدونم
چون از نظر اصلی بودن کاملا مطمئنه و تقلبی نیست ، ثانیا تحت لیسانس نیست و محصول خود کمپانی آلمان یعنی کمپانی مادر هست.
سوم و از همه مهم تر اینکه توصیه خود شرکت سازنده گریبوکس یعنی مگاموتور واسکازین 75w90 با ضریب GL5 از نظر درصد مواد ضد خش و نگهدارنده ...
چهارم اینکه در عمل ثابت شد مشکل ویسکوزیته نبوده که در سرما عملکرد کاملا بدی رو از خودش بروز میداده ، مشکل بی کیفیتی خود واسکازین بوده که در مدل های 90 باز کیفیتشون بهتر شده بود ...و اینطور که چند دوستمون عنوان کردند در مدلای 89 کیفیت واسکازین ازین هم مشکل دار تر بوده ....
در کل قیمتش هم لیتری 10 هزار تومن هست و باید 2.5 لیتر مصرف بشه پس 3 بسته لازمه ....توصیه میکنم اگر احیانا مشکل حاد و فوری در تعویض دنده و این موارد نداشتید یه چند هزار کار کنین با ماشین تا جرم و آشغال های اولیه گرفته بشه و بعد با این واسکازین عوض کنین ...
لازمه بگم نمایندگی های سایپا هم واسکازین ایرانی 75W90 مخصوص تیبا در نمایندگی هاشون دارن و بسته 2.5 لیتری داره و قیمتش 15 هزار تومنه ....در کل این موردو من که توصیه نمیکنم .... اگر براتون این هزینه که بالا گفتم احیانا سنگین بود و خواستین دل به دریا بزنین بازم نظر خودتونه که ازین استفاده کنین .....
در کل از قدیم تا به حال ایران تو واسکازین همیشه ضعف داشته
حالا اسما این محصول سپاهان از نظر کیفیتی و درجه همین درجه و همین توصیه کارخونه هست ...حالا اینکه چه قدر راسته خدا میدونه ...
من تو این هفته که بیشتر صبح با خودرو رانندگی میکنم بیشتر میتونم این موردو بسنجم و مقایسه کنم ... در هر صورت بازم اگه لازم بود تا آخر هفته صحبت تکمیلی روخواهم گفت
در کل فعلا این موارد به ذهنم اومد که خدمتتون عرض کردم
موفق باشید

------------------ ((ا))

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  TIBA-تیبا خودروی جدید سایپا TIBA_ALI 26,091 8,750,022 1396-2-4، 02:43 عصر
آخرین ارسال: Ali nemesis
Star تاپیک زیرشاخه تیبا- ( مشکلات پیش آمده +علت +طریقه رفع مساله -راهکار پیشنهادی) TIBA-NAVID 4,662 1,389,967 1396-1-23، 01:31 عصر
آخرین ارسال: TIBA-NAVID
Star تاپیک انتخاب تایر مناسب برای تیبا و ریو ( + تصاویر مربوطه) TIBA-NAVID 1,222 473,222 1396-1-19، 04:02 عصر
Star تاپیک زیرشاخه تیبا -( آپشن های جانبی الکتریکی و امکانات و لوازم مدرن قابل نصب ) TIBA-NAVID 2,560 915,703 1396-1-16، 07:30 عصر
Star رانا (RUNNA ) - تاپیک اختصاصی خودروی ملی جدید ایرانخودرو TIBA-NAVID 852 503,832 1396-1-16، 07:23 صبح
آخرین ارسال: lx0ve
  تاپیک اختصاصی خودروی پراید(ثبت نام- موارد فنی و ...) (کلیه مدل ها:131-141-231-132) TIBA-NAVID 117 30,817 1396-1-8، 09:43 عصر
آخرین ارسال: saber2298
Question تجربه ی اولیه با تیبا 2 (تیبا ی هاچ بک) TIBA-NAVID 71 62,500 1396-1-6، 12:11 صبح
آخرین ارسال: alireza.moradie
Star تاپیک زیرشاخه تیبا-ثبت نام و تحویل خودرو و زمان انتظار و موارد پیرامون manifar 6,558 1,678,053 1395-12-18، 10:42 صبح
Rainbow TIBA2 - تیبا 2 خودروی جدید سایپا (تیبای هاچ بک) TIBA-NAVID 2,019 695,473 1395-12-16، 10:28 عصر
آخرین ارسال: Ali nemesis
Video گالری تصاویر خودروی تیبا 2 ( تیبا هاچ بک - TIBA2 ) TIBA-NAVID 40 67,523 1395-11-5، 02:59 عصر
آخرین ارسال: marzi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 5 مهمان